Akcja promocji czytelnictwa „CzytaMy!” – podsumowanie

27 listopada 2015

W dniach 5-9 października br. w czterech miastach – Elblągu, Suwałkach, Łomży i Zamościu, zorganizowano 8 spotkań, podczas których znane osoby przekonywały, że warto czytać.

Do patronów akcji należeli Instytut Książki oraz serwis internetowy Lubimy Czytać. Do koalicji na rzecz zwalczania problemu niskiego czytelnictwa dołączyły również instytucje publiczne – partnerami przedsięwzięcia zostały biblioteki miejskie, w tym Biblioteka im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, natomiast patronat honorowy nad akcją sprawowali Marszałek Województwa Lubelskiego, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Suwałk, Prezydent Miasta Łomży oraz Prezydent Miasta Zamościa. Książki na głos czytała dzieciom Pani Ewa Beata Sidorek, wiceprezydent Suwałk. Patronat medialny nad akcją sprawowali m.in.: Dwutygodnik Suwalski, Dziennik Internetowy Niebywałe Suwałki oraz Radio 5.  W spotkaniach zorganizowanych w ramach programu pilotażowego wzięło udział ponad 600 dorosłych i dzieci.

Gośćmi specjalnymi spotkania w Suwałkach 6 października br. byli aktorzy Maja Bohosiewicz i Tomasz Ciachorowski. Polecali m.in. prozę Ignacego Karpowicza i Gabriela Garcii Marqueza. Podczas wieczornego spotkania wywiązała się interesująca dyskusja o Śląsku, zainicjowania przy okazji rekomendowanego przez Maję Bohosiewicz debiutu książkowego Dominiki Słowik „Atlas: Doppelganger”.

Celem akcji „CzytaMy!” jest promowanie czytania poprzez pokazanie jak ważną rolę w życiu znanych ludzi kultury pełnią książki. W Suwałkach w przedpołudniowym spotkaniu wzięły udział dzieci z klas pierwszych i drugich Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Aleksandra Hamerszmita, natomiast wieczorem odbyło się spotkanie dla dorosłych czytelników.

Jak powiedziała Dorota Koman, prowadząca spotkania: – Jeżeli można sprawić, że popularne czy modne stają się taniec czy gotowanie, to my chcielibyśmy wesprzeć tworzenie mody na czytanie. Poprzez nasze spotkania chcemy przypomnieć, że książka daje język do wyrażania emocji i radość. Nie każda książka jest dla każdego, ale każdy ma gdzieś swoją książkę.

Założeniem programu było zaproszenie mieszkańców poszczególnych miast do zatrzymania się nad książką – w przypadku dzieci z klas 1-3 oznaczało to czytanie na głos tytułów polecanych przez gości, natomiast dorośli mogli uczestniczyć w dyskusji na temat rekomendowanych utworów.

Biblioteki odgrywają istotną rolę kulturotwórczą i jednym z naszych celów było podkreślenie tego faktu. Oczywiście, czytać można i należy gdzie tylko to możliwe, jednak sądzę, że ważne jest podkreślenie znaczenia bibliotek dla promocji czytelnictwa w Polsce – stwierdził Paweł Waszczyk, prezes Fundacji Teraz Książka, jeden z pomysłodawców akcji „CzytaMy!”.

Biblioteki, które uczestniczyły w programie zostały wybrane na podstawie dotychczasowej aktywności. – Jednym z naszych założeń było zachęcenie do udziału w akcji bibliotek, które prowadzą działalność edukacyjną, w tym dotyczącą promocji czytelnictwa. Z perspektywy czasu oceniamy, że wybór był jak najbardziej słuszny, każda z placówek uczestniczących w programie, wsparła organizację przedsięwzięcia i została ambasadorem idei promocji czytelnictwa – stwierdziła Jolanta Liżewska – Zyzek, dyrektor handlowy Księgarni Matras, współorganizatora akcji.

Przykładowe publikacje medialne na temat spotkań:

Dwutygodnik Suwalski http://dwutygodniksuwalski.pl/czytamy-w-suwalskiej-czworce/

Niebywałe Suwałki http://niebywalesuwalki.pl/2015/10/dobre-ksiazki-potrafia-wzruszyc-nawet-do-lez-maja-bohosiewicz-i-tomasz-ciachorowski-w-suwalkach-wideo/

Radio 5 http://radio5.com.pl/czytamy/

 

Cały tekst podsumowania akcji CzytaMy! wraz ze zdjęciami