Ebooki z „Wolnych Lektur” w katalogu naszej biblioteki

07 czerwca 2016

Jako pierwsza w województwie suwalska biblioteka udostępnia w katalogu on-line darmowe e-booki z „Wolnych Lektur”.

W naszej bibliotece uruchomiono dodatkowe usługi dla użytkowników korzystających z zasobów informacyjnych biblioteki:

Od czerwca nasi czytelnicy mają możliwość dostępu  z internetowej biblioteki „Wolnych Lektur” bezpośrednio z katalogu bibliotecznego on-line Biblioteki.  Informacje o zasobach zostały odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny, jednak sama treść „Wolnych Lektur” pozostała nienaruszona. Czytelnik, który przykładowo wpisze w wyszukiwarce „Dziady” uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dostępnych w bibliotece lub filii, oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej. Jest to właśnie opis dzieła dostępnego z „Wolnych Lektur”, który można pobrać w całości lub we fragmentach w jednym z natywnych formatów dla e-czytników lub jako PDF.

Katalog WWW został wzbogacony o specjalny panel, dzięki któremu można dowiedzieć się dodatkowych informacji o naszej bibliotece z portalu w.bibliotece.pl. W panelu, który jest umiejscowiony pod katalogiem, widoczne są wpisy z bloga biblioteki.

Uruchomienie wspomnianych usług w katalogu Biblioteki Publicznej w Suwałkach wymagało zaimplementowania protokółu WebAPI dającego możliwości współpracy katalogu on-line z różnymi aplikacjami, które wykorzystują współczesne bazy danych udostępnione w sieci.

Technologię tę stosuje internetowa biblioteka o nazwie „Wolne Lektury”, prowadzona przez fundację Nowoczesna Polska. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę NarodowąBibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i które zostały udostępnione w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.