Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia 2015

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Z okazji tego święta we czwartek (23 kwietnia) Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zaprasza do udziału w akcji „Przeczytaj i podaj dalej”. Tego dnia wśród osób odwiedzających bibliotekę będą rozdawane książki. Zachęcamy, by po przeczytaniu otrzymanej książki  „podać ją dalej” rodzinie czy znajomym.

Oddział dla Dzieci zorganizował dla dzieci  w wieku od 4 do 8 lat zajęcia zatytułowane „Od papirusu do iPada”. Historia książki jest prawie tak długa, jak historia naszej cywilizacji. Jak powstała książka? Kto pierwszy wpadł na pomysł, żeby spisać opowiadane przy ognisku historie na papierze? I czy od papieru się zaczęło? Odpowiedzi na te i inne pytania dzieci znalazły na zajęciach w Bibliotece.

Już od maja – tradycyjnego miesiąca promocji czytelnictwa – Biblioteka suwalska proponuje swoim czytelnikom nowe bezpłatne formy uczestnictwa w kulturze słowa.

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej przystąpiła do ogólnopolskiego projektu Kultura Na Widoku. To propozycja dostępu do ponad 1000 cyfrowych: filmów, książek, utworów muzycznych, gier i zasobów dotyczących historii Polski. Treści kultury będą prezentowane poprzez stworzoną na potrzeby projektu instalację oraz plakaty umieszczane w Bibliotece. Już od 27 maja widzowie, słuchacze, odbiorcy kultury, niezależnie od wieku i gustów będą mogli korzystać z legalnych źródeł w Internecie i z poszanowaniem praw twórców. Kultura Na Widoku to kluczowa i przełomowa kampania promująca bogate zasoby kultury dostępne z legalnych źródeł promująca świadome uczestnictwo w kulturze i korzystanie z legalnych źródeł w cyfrowej rzeczywistości.

Także od maja proponujemy osobom korzystającym z naszych zbiorów uczestnictwo w kursach opartych o platformę e-learningową. Do wyboru będzie kurs szybkiego czytania, kurs zapamiętywanie, kurs szybkiego bezwzrokowego pisania na klawiaturze, kurs fotograficzny, oraz kurs obsługi Photoshopa.

Dostęp do tak dużej liczby utworów i dzieł kultury oraz kursów komputerowych będzie w budynku Biblioteki przy ul. E.Plater 33A

Filia Nr 1 przy ul. Szpitalnej 60 (w budynku Szpitala Rejonowego im. dr. Ludwika Rydygiera) przypomina, że już drugi rok działa tam kafejka internetowa, i zaprasza wszystkich czytelników i pacjentów szpitala do korzystania z internetu dostępnego w tej bibliotece.

2304