Spotkanie z poetką

Dodano: 12 marca 2015

Z okazji Światowego Dnia Poezji zapraszamy miłośników kotów i poezji na spotkanie z Józefą Drozdowską, autorką tomików poezji Kocie pacierze”,  Powołany”, „Do cykorii podróżnika”. Spotkanie odbędzie się 19 marca 2015 r. (czwartek) o godz. 17:00, w siedzibie Biblioteki Publicznej w Suwałkach, ul. E. Plater 33A, Sala im. Jadwigi Towarnickiej.

Józefa Drozdowska urodziła się w 1954 roku w Jeziorkach koło Augustowa; poetka, autorka książek dla dzieci, małych form prozatorskich i dziennikarskich; bibliotekarka, regionalistka, przewodnik turystyczny; jest członkiem Związku Literatów Polskich.

Debiutowała w 1978 r. w „Prometeju” i „Gazecie Współczesnej”. Publikowała też w wielu innych czasopismach, takich jak: „Bibliotekarz Podlaski”, „Jaćwież”, „Krajobrazy”, „Kresy Literackie”, „Najprościej”, ”Niwa” „Ocalenie przez Poezję”, „Poradnik Bibliotekarza”, „Płomyczek”, „Promyczek Dobra”, „Warmia i Mazury”, „Wychowanie w Przedszkolu”, ”Życie Szkoły” „Znad Wilii” (Wilno) oraz w almanachu „EPEA”. Jej utwory zamieszczano w antologiach i podręcznikach, jak również tłumaczono na język białoruski, litewski i esperanto. Poezja J. Drozdowskiej była wielokrotnie nagradzana (m.in.: nagroda Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach za książkę dla dzieci Rozmowy z Izabelką, Złota Buława Hetmańska za cykl wierszy Mieszkającym nad Biebrzą, Nagroda Literacka „Białostocki Gryf 2005”).

W 1988 roku J. Drozdowska wydała tomik wierszy „Dolina mojej rzeki”. Z kolejnych lat pochodzą publikacje: „Miejsce zamieszkania” (wiersze, 1992), „Rozmowy z Izabelką” (wiersze dla dzieci, 1996); „Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej” (oprac. Józefa Drozdowska, 1997); „Rzeka Siloe” (wiersze, 1998); „Szpaki dziwaki” (wiersze dla dzieci, 1998); „Miesiące: etymologia, przysłowia, święta” (oprac. Józefa Drozdowska, 2001); „Stowarzyszenie Literackie w Suwałkach” (biobibliografia, 2001); „Jeżyk” (proza dla dzieci, 2003); „Wyjaśniając siebie” (tomik wierszy wydany wspólnie z Eugeniuszem Szulborskim i Reginą Świtoń, 2010); „Do cykorii podróżnika” (wiersze, 2011), „Kocie pacierze” (2012),  „Powołany”  (2012).

Mieszka w Augustowie, gdzie od listopada 2000 roku współorganizuje i prowadzi w Miejskim Domu Kultury Augustowskich Placówek Kultury cykl comiesięcznych spotkań literackich pod nazwą „Czwartki literackie”. Należy do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Jest miłośniczką muzyki, jamników i kotów. Ostatnio wiele czasu poświęca genealogii. Marzy o zajmowaniu się kototerapią (felinoterapią).

Zaproszenie - Drozdowska

(Źródła: http://www.wrotapodlasia.pl/pl/region/ludzie_podlasia/Jozefa_Drozdowska.htm oraz http://biblioteka.bialystok.edu.pl/cms/serwis/?q=node/1743)

 

Kategorie: Aktualności

Góra