Warsztaty „Książka przenika sztukę”

17 sierpnia 2023

Zapraszamy na warsztaty artystyczne, które odbędą się 23 sierpnia 2023 roku o godz. 11.00 w sali „Smykałka”.

W warsztatach może wziąć udział młodzież w wieku 11-13 lat. Zapisy osobiście w sali „Smykałka” (parter budynku przy ul. E Plater 33a) lub pod nr tel. 87 565 62 46 wew. 24.

Warsztaty „Książka przenika sztukę” w ramach projektu w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach poprowadzi Ewa Kokot.

Ewa Kokot – historyczka sztuki, kuratorka i edukatorka. Z wykształcenia pedagożka i historyczka sztuki, zajmuje się edukacją poprzez sztukę oraz animacją społeczną. Od 1989 realizuje roku autorskie projekty DZIECKO – SZTUKA – KONTAKT. Zrealizowała około 2000 warsztatów twórczych i akcji w przestrzeni miejskiej. Pomysłodawczyni 3 międzynarodowych konferencji poświęconych wychowaniu przez sztukę. Autorka akcji: UTOPIA, PUSTKA, CIAŁO, LABORATORIUM MIASTA, POEZJA ULICY i DZIECI KOCHAJĄ SZTUKĘ, WSPÓŁPRACA. Prowadzi działalność wykładową, publikuje. Współpracuje z instytucjami kultury w Polsce i w Europie. Jest kuratorką projektu Future Artist i Galerii Ściana Sztuki Dziecka w Katowicach. Od 2012 kieruje Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej oraz działalnością wystawienniczą Galerii Intymnej.

Projekt „Pola widzenia książki” jest kontynuacją wieloletniego projektu edukacji literackiej  w korespondencji z innymi dziedzinami sztuki. Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej co roku eksploruje inny aspekt edukacyjny, dostosowany do bieżących potrzeb odbiorców. Punktem wyjścia dla projektowania tegorocznej oferty „Pola widzenia książki – opowieści otwarte” była refleksja o harmonizującej i arteterapeutycznej funkcji literatury i opowiadania jako ważnego elementu budującego porozumienie między ludźmi. Jest to szczególnie ważne w dobie intensyfikujących się globalnych problemów i rosnącego kryzysu (ekonomicznego, klimatycznego, kulturowego, itd.). Chcemy więc podkreślić rolę trwałości wypracowywanych przez lat metod i narzędzi pracy, a także zachęcić do wspólnego wielowymiarowego kontaktu przez sztukę z własną wrażliwością.

Projekt realizowany przez Bibliotekę Śląską z siecią współprac (szkoły i przedszkola, biblioteki, świetlice socjoterapeutyczne, instytucje kultury i sztuki, uczelnie wyższe, galerie sztuki współczesnej) i dofinansowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki” na 2023 r. ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.