Dobre, bo suwalskie

Dodano: 20 czerwca 2018

Józefa Drozdowska urodziła się w Jeziorkach, a obecnie mieszka w Augustowie, ale pozwolę sobie tak wybitną postać podkraść do naszego bibliotecznego cyklu „Dobre, bo suwalskie”.

Pani Drozdowska jest poetką, autorką książek dla dzieci oraz prozy dla dorosłych. Dziś chciałabym przybliżyć Państwu jej tomik wierszy dla dzieci pt. „Rozmowy z Izabelką”. Zawarte w nim utwory są niezwykle klimatyczne, opisywaną tam przyrodę czujemy wszystkimi zmysłami. Niewątpliwie koloryt wierszy potęgują proste, przyjemne dla oka ilustracje Wiesława Osewskiego.

To, czym szczególnie urzekła poetka w tych wierszach, jest odwaga w opisywaniu trudnych pojęć. O śmierci, definicji pokoju trudno mówi się w prozie, a co dopiero utkać słowa w zwiewną, nieprzytłaczającą poezję. Pani Józefie udało się tego dokonać. O pokoju pisze:

Pokój – to w serduszku

Twym na dnie

Kwitnące powoje

Wtedy uśmiechasz się

A co być może

Większym skarbem

Nadto gdy mały uśmiechnięty

Człowiek

Patrzy na mnie

 

Niebanalnie opisuje także śmierć:

 

To taki dzień kiedy wszystko zostawia się Tu

a wszystko otrzymuje się Tam

To czas przejścia znanego

W nieznane

To tak jakby się rozlał

Cały atrament

Który potem osusza

Wielką bibułą Pan Bóg

 

Drodzy rodzice! Nie unikajcie wierszy z obawy, że nie zrozumiecie i nie będziecie potrafili dziecku wytłumaczyć, co autor miał na myśli. Przecież nie chodzi o to, byście określali podmiot liryczny, dobór i układ środków stylistycznych czy też kontekst literacko – historyczny. Wasza pociecha zinterpretuje poezję na swój sposób. A przy okazji odpowiednio dobrane wiersze rozbudzą w niej wrażliwość estetyczną, rozwiną postawy twórcze, wyrażanie się w różnych formach słownych i plastycznych, wyczulą na piękną mowę.

A na koniec mój ulubiony fragment wiersza pani Józefy Drozdowskiej o pajęczynie:

 

Czy to dziewczynka

Rozpięła koronkę

W słońcu

Pomiędzy kwiaty migocące

Wetknęła deszczu krople?

 

Czy wiatr niespodziewanie

Ukradł z domu

Firankę

I nocy małą łezkę

Rozespaną utulił?

Kamila Sośnicka

 

    

 

Kategorie: Aktualności

Góra