Fashionable, dandys, elegant

Dodano: 21 czerwca 2018

Wystawa „Fashionable, dandys, elegant – moda męska w XIX wieku i na początku XX wieku” czynna do 25 lipca 2018 r. Zapraszamy!

Wystawa pokazuje rodzaje strojów noszonych przez mężczyzn w XIX wieku oraz historię ubioru męskiego w tym okresie – od wpływów anglomanii, wykształcenia się typowego ubioru męskiego pod wpływem angielskiego stroju do jazdy konnej, po garnitur i smoking. Zmiany form, krojów oraz kolorystyki ubioru męskiego w XIX stuleciu pokazują plansze „Kronika wieku”, a różnorodne typy męskich ubiorów zestawiono „na sposób dykcyonarza”.

Wygląd eleganckiego mężczyzny kształtowało kilka czynników. Ubiór dopełniały, zgodne z wymogami dobrego smaku i etykiety detale garderoby, jak kołnierzyki, gorsy, mankiety; obowiązkowe akcesoria dodatkowe – kapelusz, rękawiczki, laseczka; stosowne elementy dekoracyjne stroju – szpilki, zapinki, guziki oraz odpowiednia fryzura i zadbana cera. Dodatki do ubiorów pokazane zostały w kolejnej części ekspozycji. Elegancki mężczyzna dbał bardzo o swój wygląd – dandysi poświęcali wiele godzin na przygotowanie się do wyjścia. Dandyzm był filozofią życia, był zjawiskiem z dziedziny mody i obyczaju, a najsławniejszym dandysem pierwszej połowy XIX w. był George Bryan Brummel.

Kategorie: Aktualności

Góra