Książki Grażyny Serafin

Dodano: 7 listopada 2017

Dziś chcielibyśmy zaprosić Państwa do nowego cyklu „Dobre, bo suwalskie”, w którym będziemy prezentować autorów mieszkających  bądź pochodzących z Suwałk i okolic oraz ich twórczość.

Jako pierwszą reprezentantkę tej grupy twórców przedstawiamy osobę niezwykle ciepłą, zawsze uśmiechniętą, z ogromną energią i życzliwością. A także z wielkim talentem do tworzenia bajeczek. Jest nią Grażyna Serafin.

„Za siódmą górą, za siódmą rzeką, za siódmą chmurką, gdzieś hen wysoko mieszkają bajeczki. I bez względu na pogodę wędrują po niebie. Zaprzyjaźniły się już ze słonkiem, a z księżycem mają swoje tajemnice. Bywa, że bawią się tęczą. Chowają się za obłoczkami i trudno je znaleźć. Czasami siadają na skrzydłach ptaków, a one przynoszą je do gniazd swoim pisklętom. Innym razem umawiają się z wiatrem na pogawędkę, ale ten zawsze gdzieś gna i nie można go zastać w domu. Potrafią przyklejać się do listków drzew i uczą się od nich najpiękniejszych kołysanek. Jest ich nieskończenie wiele, jak gwiazdek na niebie. Kiedy poczują się samotne, zamieniają się w krople deszczu lub płatki śniegu i spadają na ziemię…” [fragment z „Za siódmą chmurką”, s. 6] … i wtedy znajduje je pani Serafin, otula kolorami, ubiera w piękne słowa, karmi mądrościami i smakowitym humorem.

Takie właśnie są bajeczki bohaterki naszego cyklu – cieple, zabawne, mądre, zawsze z przesłaniem lub refleksją dostosowaną do wieku czytelników. W tych króciutkich opowiadaniach mówi się o ludzkich obawach, ale i przywarach, niejednokrotnie zakamuflowanych w historyjkach o zwierzętach. Przepiękną i bardzo pouczającą bajeczką jest ta o lisku, który bał się dzielić z innymi, znajdująca się w „Bajeczkach z Zarynku”. Lisek, choć bardzo tego się obawiał, zaczął pożyczać kolegom i koleżankom swoje zabawki. Okazało się, że ich radość przynosi także radość i „przyjemne ukłucie w sercu” samemu pożyczającemu.

Pani Grażyna  bardzo ceni sobie nasze miasto, w związku z tym powstała znakomita książka Jej autorstwa pt. „Bajkowe Suwałki”. Znajdziemy w niej bajkę o Jaćwingach, historie rzeki Czarna Hańcza, opowiadanie o Marii Konopnickiej i wiele innych, które bez wątpienia zainteresują dzieci i pozwolą im poznać historie naszego miasta.

Na co dzień pani Serafin jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 2 w Suwałkach. Prowadzi też autorską audycję w Radiu 5 „Bajki z Aniołem”. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że Jej wielką miłością i sensem życia są dzieci. I można to poczuć w każdej jednej bajeczce, którą napisała.

Wywiad z Grażyną Serafin można przeczytać tutaj

Kategorie: Aktualności

Góra