Nie tylko osiołki się nudzą

10 stycznia 2019

Życie to ciągłe czekanie – że tak zacznę filozoficznie. Dorośli, nauczeni latami oczekiwać miłości, wypatrywać podwyżki, spodziewać się awansu, wyglądać lepszych czasów, z większą cierpliwością i pokorą wysiadują godzinami w poradni do specjalisty, znoszą wielogodzinną podróż służbową, mężczyźni zaś stoją pod przymierzalnią, kiedy żona przymierza kolejną (dziesiątą, dwudziestą?!) kreację itp. Dzieci niestety tej umiejętności nie posiadają. Szybko się nudzą, potrzebują wypełniaczy czasu, kreatywnej zabawy, zajmującego przetrwania od czasu A do czasu B. A teraz jeszcze nadchodzą ferie… Można oczywiście dać dzieciom myszkę i pilota, i właściwie sprawa na całe dwa tygodnie załatwiona. Dla rodziców bardziej wymagających i mających (szczęściarze!) trochę czasu, proponuję książki z pomysłami na to, w jaki sposób wypełnić pociechom czas oczekiwania na cel podróży, kolej na wizytę u lekarza, przyjazd autobusu, ale także na zabawy, w które można zagrać, kiedy za oknem niepogoda, albo po prostu kiedy dzieci marudzą, że strrrasznie się nudzą.

Pierwsza książka to „Poczekajki co robić, gdy nie ma co robić” M. Trius i E. Burgueno. „Poczekajki” są pięknie i dowcipnie zilustrowane, ale przede wszystkim oferują mnóstwo fantastycznych zabaw. Rysunki są przy okazji także swego rodzaju podpowiedzią, w jakich okolicznościach można wykorzystać daną zabawę.

Kolejną proponowaną pozycją jest „Daleko jeszcze? Czym zająć dzieci w czasie podróży” Marcina Przewoźniaka. To co szczególnie urzekło mnie w tej książce, to pomysły na świetne zabawy bez użycia jakichkolwiek przedmiotów. Wystarczy ruszyć głową, rozejrzeć się dookoła i zabawa gotowa.

Ostatni tytuł natomiast przypomina „Gry i zabawy z dawnych lat”. Autorką tej książki jest Katarzyna Piętka. „Gry i zabawy…” jest niezapomnianą podróżą w przeszłość, do dzieciństwa obecnych rodziców, cioć, wujków, dziadków, a nawet pradziadków.  Ale jest także skarbnicą pomysłów, jak i dziś można uprzyjemniać czas dzieciakom. Dodatkowym atutem jest stylizacja na „starą książkę”.

To tylko trzy propozycje. W naszym księgozbiorze posiadamy znacznie więcej pozycji o tej tematyce. Zapraszamy!

Kamila Sośnicka