O kapitanie, mój kapitanie…

Dodano: 9 października 2018

5 października jest Światowy Dzień Nauczyciela, zaś 14-go obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej.

Fakt ten biblioteka postanowiła wyróżnić cyklem „Książka z kluczem”, poświęconym pozycjom ze „szkolnym” tytułem lub w których akcja rozgrywa się w szkole, a bohaterami są nauczyciele i uczniowie. Jedną z nich jest „Stowarzyszenie umarłych poetów” N. Kleinbaum. To, co znamienne w tej pozycji, to fakt, że powstała ona na podstawie scenariusza do filmu o tym samym tytule.

Akcja książki toczy się w prestiżowej Akademii Weltona pod koniec lat 50-tych XX w. Głównymi bohaterami są: grupka uczniów i ich nauczyciel języka angielskiego, który próbuje nauczyć swoich wychowanków niezależnego myślenia i indywidualizmu. Jego lekcje powodują, że w chłopcach rodzi się bunt, pragną „chwytać dzień” i spełniać marzenia. Łakną wolności.

Podejrzewam, że większość z Państwa obejrzała już film z niesamowitym Robinem Williamsem w jednej z głównych ról. Niemniej polecamy i lekturę. Przy okazji życzymy belfrom szacunku i podziwu uczniów. Dziękujemy za cierpliwość i prosimy, byście poprowadzili nowe pokolenie ku swobodzie przekonań i odwadze w wyrażaniu opinii.

Kamila Sośnicka

Kategorie: Aktualności

Góra