„Biblioteka przyjazna ludziom starszym i niepełnosprawnym”

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOd kilku już lat Biblioteka mieni się „Biblioteką przyjazną ludziom starszym i niepełnosprawnym”. To projekt zrealizowany przez Bibliotekę a sfinansowany przez Open Society Institute w Budapeszcie pozwalający przybliżyć jej ofertę ludziom starszym i niepełnosprawnym.

Użytkownik niepełnosprawny w Bibliotece:

  • nie musi pokonywać barier architektonicznych – dysponujemy podjazdem dla wózków inwalidzkich i windą;
  • wypożycza książki „na telefon” a my dostarczamy je samochodem bezpośrednio do domu w ramach akcji „Książka na telefon”;
  • korzysta z oferty zbiorów specjalnych, w tym szczególnie z książki mówionej;
  • korzysta z zasobów bibliotecznych filii „szpitalnej” zlokalizowanej w Szpitalu;
  • korzysta ze zbiorów Specjalistycznego Oddziału Bibliotecznego posiadającego oprócz literatury pięknej księgozbiór z dziedziny psychologii, socjologii i szeroko pojętych uzależnień w tym od nikotyny, alkoholu, narkotyków i sekt. W oddziale tym można skorzystać ze specjalistycznej konsultacji i pomocy psychologa i psychoterapeuty.

Biblioteka zapewnia obsługę biblioteczną pacjentom Szpitala Rehabilitacyjnego w Suwałkach dowożąc im książki raz w tygodniu.

Nasza placówka promuje dokonania artystyczne osób niepełnosprawnych, organizuje spotkania autorskie poetom i pisarzom niepełnosprawnym (Leokadia Sadowska, Jadwiga Dylnicka), wystawy plastyczne („Sercem malowane”) i fotograficzne artystom („Jestem aktorką, gwiazdą” – Iga Patrycja Łaniec), przeprowadza konkursy literackie i plastyczne („Sami o sobie”, „Suwalszczyzna w barwach tęczy”) adresowane do niepełnosprawnych. Biblioteka jest wydawcą książki „Inni wśród nas” będącej pokłosiem konkursu literackiego.

Na spotkania użytkownicy niepełnosprawni dowożeni są busem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych, którego kupno po części sfinansował PFRON.

Góra