Opowieści z Wysp Owczych

Dodano: 9 grudnia 2020

Spotkanie online z Maciejem Wasielewskim, autorem reportaży „Jutro przypłynie królowa”, „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”.

Maciej Wasielewski – nauczyciel akademicki, autor książek „Niewidzialna ręka” (Wielka Litera, 2019) i „Jutro przypłynie królowa” o mieszkańcach wyspy Pitcairn (Czarne, 2013). Współautor „81:1. Opowieści z Wysp Owczych” (Czarne, 2010), a także antologii reporterskich „Mur. 12 kawałków o Berlinie” (Czarne, 2015) i „Obrażenia. Pobici z Polską” (Wielka Litera, 2016). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015), laureat nagród Warszawskiej Premiery Literackiej (2013) i Travelera (2013). Jego książki otrzymały nominacje m.in. do Nagrody im. R. Kapuścińskiego (2014), Nagrody im. B. Pawlak (2011, 2013), Mediatorów (2013), Książki roku Programu III Polskiego Radia (2013) i Złotego Wawrzynu Literackiego (2013). Dwukrotny finalista konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego (2013, 2014). W 2019 roku Teatr Współczesny we Wrocławiu wystawi sztukę na podstawie książki „Jutro przypłynie królowa”. Od 2012 roku prowadzi zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu (Instytut Reportażu). Od 2017 roku uczy reportażu na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

O książce „Jutro przypłynie królowa”
Pitcairn to skrawek lądu na Oceanie Spokojnym leżący piętnaście tysięcy kilometrów na południowy wschód od Londynu. W 1790 roku do brzegów wyspy przybił brytyjski okręt Bounty. Buntownicy zeszli na ląd. Obecnie żyje tam kilkadziesiąt osób. Sześć razy do roku w pobliże wyspy podpływa statek, czasem zawija jacht, a mieszkańcy z tajemniczych powodów niechętnie patrzą na obcych. Angielski dziennikarz został deportowany, zanim zdążył zejść z pokładu. To samo spotkało francuskiego autora książek podróżniczych. Pewna reporterka usłyszała: „Powiesimy cię, jeśli o nas źle napiszesz”. Korespondentka australijskiego „The Independent” była zastraszana. Na forum internetowym zamieszczono post: „Kathy Marks powinna być zastrzelona”. Maciej Wasielewski dostał się na wyspę, podając się za antropologa badającego żeglarskie sagi. To, co odkrył, okazało się jeszcze bardziej skomplikowane, niż przeczuwał… „To nie jest książka o małej wysepce gdzieś na krańcu świata. To jest książka o tym, czego każdy z nas się boi. Maciej Wasielewski dotknął czegoś przerażającego i potrafił to opisać. Użył do tego dokładnie tylu słów, ilu trzeba, i ani jednego więcej. Wiedział, że to, co „najgorsze, można opowiedzieć milczeniem”. Ta książka dotyka zła w taki sposób, że po jej przeczytaniu człowiek koniecznie i natychmiast chce zrobić coś dobrego, by zmyć z siebie to, czego doświadczył. Przeżycie, które daje czytelnikowi Wasielewski, nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Jest za to konieczne.” Filip Springer

„Pitcairn to tylko pozornie mała wyspa zagubiona na wielkim oceanie. W książce Wasielewskiego Pitcairn to metafora całego świata, piekła, które my, ludzie, tworzymy sobie nawzajem. Piekła oblepionego miodem.” Witold Szabłowski

Spotkanie rozpocznie się na Facebooku suwalskiej Biblioteki – https://www.facebook.com/events/155179799685721/ – w poniedziałek 14 grudnia 2020 r. o godz. 14:00, poprowadzi je Maria Krześlak-Kandziora.
Spotkanie odbędzie się w ramach realizacji zadania „Literackie 300-lecie Suwałk” dofinansowanego ze środków Miasta Suwałk.

Kategorie: Aktualności

Góra