Pieprz, wanilia i migdały

Dodano: 20 listopada 2018

W książce „Tu byłem. Tony Halik” mamy do czynienia z postacią, która śmiało mogłaby obdarować swoją bogatą biografią kilka osób. M. Wlekły pokusił się o podzielenie życia tego nietuzinkowego człowieka na cztery części i ich pomieszanie. W pierwszej z nich poznajemy Tony’ego Halika z programów podróżniczych, gdy prowadził je ze swoją drugą żoną, Elżbietą Dzikowską. Drugi fragment opisuje wyprawy m.in. na Alaskę z pierwszą żoną, kolejny omawia dzieciństwo i młodość Tony’ego, a właściwie Mieczysława Sędzimira Halika, w ostatnim zaś pisarz bierze pod lupę wojenne losy bohatera książki.

Taki zabieg nie był przypadkowy. Dzięki temu, z narastającą ciekawością, poznajemy nieznane wątki z życia podróżnika i osobowości telewizyjnej.

Największe uznanie należy się autorowi za bardzo wnikliwą pracę dokumentacyjną. Aby uzyskać jak najwięcej informacji, Wlekły podążył śladami Halika, rozmawiał z jego znajomymi, poznawał miejsca, które on 40 lat wcześniej zwiedził. Ponadto zadbał o młodszych czytelników, więc opisując poczynania Halika, przybliżał kontekst historyczny owych czasów.

Zapraszam do lektury tej niezwykłej i bardzo rzetelnie napisanej biografii.

Kamila Sośnicka

Kategorie: Aktualności

Góra