„Pierwszy krok do orientu” – spotkanie z podróżnikiem

Dodano: 12 listopada 2014

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Lechem Szczasnym, autorem książki „Świat na wyciągnięcie ręki”. Slajdowisko „PIERWSZY KROK DO ORIENTU”  odbędzie się 25 listopada (wtorek) o godzinie 17:00 w siedzibie biblioteki przy ul. Emilii Plater 33A¸ Sala im. Jadwigi Towarnickiej (II piętro).

Slajdowisko „PIERWSZY KROK DO ORIENTU” jest barwnym zapisem penetrowania północnych i centralnych regionów Turcji. Jest to przemyślany i wielowymiarowy portret wyjątkowego kraju pomiędzy Wschodem a Zachodem. Oprócz różnorodnych miejsc (np. słone jezioro, XIX-wieczna drewniana zabudowa ottomańska, nieznane Góry Szare, fantastyczna Kapadocja, dzikie wybrzeże Morza Czarnego) Leszek Szczasny zauroczony Turkami, pokazuje przede wszystkim rytm ich codziennego życia: od 12-milionowego Stambułu do zapomnianej wsi. Mówi o herbacianych barach, o zwyczajach meczetowych i narodowych, o chuście, o kulcie Ataturka, a także o znaczących różnicach w mentalności pomiędzy Turcją a Europą – rozśmiesza, ale przede wszystkim zmusza do głębokiego zastanowienia.

Książka „Świat na wyciągnięcie ręki” jest barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie. Zachęca do odkrywania świata na własną rękę. Główną treść książki, obok kilkunastu drobnych tekstów o idei podróżowania i o samym autostopie, stanowią następujące opowieści (m.in. Hiszpania, Ukraina, Bałkany, Turcja, Syria):

– Niech sobie sami zrywają, skoro tyle tego posadzili, czyli zakończenie przygód zachodnioeuropejskich;
– Mój pierwszy raz na Wschodzie i czemu nie jest mi smutno samemu;
– Bałkańskie A (Albania), B (Bośnia), C (Chorwacja, Czarnogóra), czyli dlaczego nie boję się wilków;
– Niekrótka opowieść o kraju, gdzie najlepszym przyjacielem człowieka nie jest pies, ale drugi człowiek;
– O domu urody ‚Absolut’ i o dróżniku, co wygląda jak manekin oraz o paru innych pionkach na ukraińsko-słowackiej szachownicy;
– Reaktywacja zachodnio-południowa, czyli jaki ma związek coca-cola z obrzezaniem;
– Jak wygląda starożytność i ramadan z dyktaturą w tle.

Książka będzie dostępna w trakcie spotkania w cenie 30zł. Oprócz tego kupić będzie można w cenie 3zł duże orientalne widokówki ze zdjęć L. Szczasnego.

Leszek Szczasny – z wykształcenia politolog i filozof (dyplom Uniwersytetu Jagielońskiego), z zamiłowania  m.in. społecznik, fotograf i niezależny globtroter. Oprócz mnóstwa pozytywnej energii, posiada świetny zmysł obserwacji i swoje zdanie. Od kilkunastu lat jest wegetarianinem. Wydał w 2010 roku książkę „Świat na wyciągnięcie ręki” i aktualnie pracuje nad drugą książką „Afrykański rytm”. Jest autorem wystaw fotograficznych: „Turcja – pełnia smaku”, „Syria – kuriozum na pustyni”, „Bliski Wschód nie jest czarno-biały”, „Czarny kontynent – białe zęby”, „Bardzo kolorowe kolory Afryki”, „Nie chodź z gołą głową”, oraz „O stosunkach i ludziach w Omanie”.

plakat1

Kategorie: Aktualności

Góra