„Ryjówka przeznaczenia” Tomasza Samojlika

Prezentowana książka po raz pierwszy pojawiła się na księgarnianych półkach w 2012 roku. Autor Tomasz Samojlik jest doktorem Instytutu Biologii Ssaków PAN oraz badaczem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej. Ponadto jest znakomitym twórcą komiksów. Doskonale umie połączyć obie pasje. Jedną z konsekwencji takiego połączenia jest właśnie „Ryjówka przeznaczenia”.

Głównymi bohaterami komiksu jest ryjówka Dobrzyk i jego przyjaciółka, ryjówka aksamitna, o imieniu Śmiłka, zaś miejscem ich przygód jest wspomniana Puszcza Białowieska. Niektórym może wydawać się, że komiks stworzony przez doktora nauk przyrodniczych może być nudny, albo co najmniej zbyt naukowy, przez co trudny w odbiorze. Nic bardziej mylnego! Co prawda jednym z głównych celów tego tytułu jest promowanie postaw na rzecz poszanowania przyrody. Jest to jednak uczynione w niezwykle ciekawy i humorystyczny sposób. Nawiązując do „Władcy Pierścieni” Pan Samojlik organizuje swego rodzaju Drużynę Pierścienia, która musi pokonać Czarnego Nieprzyjaciela dewastującego las. Po drodze zebrana „ekipa” przeżywa mnóstwo przygód, które zaciekawią nie tylko młodych czytelników, ale i ich rodziców.

Można odnaleźć w komiksie typowo edukacyjne elementy, aczkolwiek jest to wkomponowane w taki sposób, który na pewno dziecka nie zanudzi, a wręcz może pobudzić jego ciekawość i chęć zdobycia jeszcze większej wiedzy na temat życia małych bohaterów komiksu.

Nie sposób nie wspomnieć o wielkim talencie rysunkowym autora „Ryjówki przeznaczenia”. Zilustrowane przez niego postaci budzą sympatię, cieszą oko oraz zachęcają do ponownej lektury.
O pozycję zapytaj w Wypożyczalni dla Dzieci w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, ul. Em. Plater 33A, I piętro.

tekst: Kamila Sośnicka, zdjęcia: Katarzyna Wierzbowicz
Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk

 

Góra