„100 na 100” zasłużyła na 6!

09 listopada 2018

Jako wielka miłośniczka książek wiem, że czasem w zbyt egzaltowany sposób rozpływam się nad niektórymi tytułami. Nieczęsto jednak zdarza mi się zachwycać książkami traktującymi o historii.

Niemniej ogromny mój podziw wywołała pozycja stricte historyczna pt. „100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości”. Publikacja zawiera 17 komiksów opisujących wydarzenia z okresu ostatnich stu lat, związanych z losami naszego kraju. Każda opowieść obrazkowa rozpoczyna się od notki objaśniającej kontekst zawartych w niej zdarzeń. Przy każdym komiksie znajdują się także informacje biograficzne na temat rysowników i scenarzystów. Z uwagi na mnóstwo osób współpracujących przy tworzeniu książki, charakteryzuje się ona niezwykłą różnorodnością stylu czy języka. Warto dodać, że nie są to osoby przypadkowe, ale sam Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel, a także Maciej Parowski, Bogusław Polch, Zbigniew Kasprzak czy znany dzieciom z „Misia Zbysia na tropie” Maciej Jasiński.

Wartościowym bonusem na końcu są zawarte teksty takich znamienitości jak profesorowie: Kochanowski, Bralczyk, Szyłak (wszyscy noszą imię Jerzy) i innych. Historyk Kochanowski opowiada na przykład o wyboistej drodze do wolności państwa, zaś inny profesor – specjalista w kształceniu medialnym – proponuje nam artykuł poświęcony nowościom edukacyjnym przy użyciu komiksu właśnie.

Zatem to, co znamienne dla tej antologii, to fakt, że nie da się przejść obok niej obojętnie. Nawet jeśli nie jest się fanem komiksu, nawet jeśli historia Polski nie leży w kręgu naszych zainteresowań. Niebanalny sposób zaprezentowania faktu odzyskania niepodległości nie tylko nie pozwoli, nawet bardzo młodym czytelnikom, szybko się znudzić a ułatwi wyobrażenie sobie ówczesnych realiów i faktów dzięki stronie graficznej.

Pozycja ta powaliła mnie na kolana. Jest mistrzowsko dopracowana. Doskonale się ją czyta, miło przegląda. Polecam gorąco!

Kamila Sośnicka