Zapraszamy do udziału w dwunastej edycji konkursu literackiego „Suwalskie limeryki latem”. W 2018 roku obchodzimy 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych, dlatego specjalnie cenione będą utwory, których bohaterkami są słynne kobiety ważne dla Suwalszczyzny (więcej na ich temat można przeczytać na www.bpsuwalki.pl).
Celem konkursu jest popularyzacja poezji, a zwłaszcza tak mało znanej formy literackiej jaką jest limeryk, upamiętnienie 100. rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych, promocja Suwałk oraz Suwalszczyzny na mapie kulturalnej Polski, odkrywanie i wspieranie talentów literackich rodzimych i przyjezdnych, wzbogacanie codzienności o uśmiech i radość płynącą z twórczości literackiej.
Konkurs zorganizowano pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Suwałk, Czesława Renkiewicza.
Prace konkursowe (w 3 egzemplarzach) należy dostarczyć do 31 lipca 2018 r. do Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
Regulamin konkursu „Suwalskie limeryki latem. 12 Edycja”
Zachęcamy uczestników konkursu do zapoznania się z postaciami najwybitniejszych kobiet związanych z Suwałkami:
- Dargielowa Klotylda Józefa – właścicielka drukarni w Suwałkach w I połowie XX wieku.
- Falk Dagmar – Honorowy Obywatel Miasta Suwałki. W latach 1959-1980 uczestniczyła wraz z mężem, prof. Knutem Olofem Falkiem, w szwedzkiej Kompleksowej Ekspedycji Naukowej na Suwalszczyźnie.
- Jaraczewska Jadwiga – Honorowy Obywatel Miasta Suwałki, druga córka Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Piłsudskiej ze Szczerbińskich.
- Konopnicka Maria – pisarka, urodziła się w Suwałkach.
- Kujałowicz Aleksandra – suwalska nauczycielka, działaczka społeczna, członek Tymczasowej Rady Ziemi Suwalskiej – pierwszej organizacji konspiracyjnej działającej na Suwalszczyźnie na początku II wojny światowej. Po nieudanym zamachu na kino „Filmia” przeznaczony tylko dla Niemców została aresztowana 16 listopada 1939 roku wraz z 12 innymi członkami organizacji. Została rozstrzelana wraz z pozostałymi skazanymi 26 kwietnia 1940 roku o godzinie 18:00 w lesie w pobliżu wsi Szwajcaria przy drodze z Suwałk do Jeleniewa i pochowana w zbiorowej mogile.
- Łabacz Michalina – urodzona w Suwałkach aktorka filmowa i teatralna. Odtwórczyni roli Zosi Głowackiej w filmie „Wołyń”, nagrodzona za najlepszy debiut aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
- Mackiewicz Eugenia CSFN, siostra Maria Kanizja – suwalczanka, siostra zakonna ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu, błogosławiona Kościoła katolickiego. W 1943 r. została rozstrzelana w grupie 11 męczennic z Nowogródka.
- Mendak Joanna – pochodząca z Suwałk mistrzyni paraolimpijska w pływaniu, wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata.
- Miłaszewska Wanda (pseudonim Sowa) – urodziła się w Warszawie, pisarka, autorka m. in. „ Czarnej Hańczy” – opowieści o wycieczce kajakiem po Suwalszczyźnie, którą autorka odbyła w 1929 roku.
- Osipowska Józefa (pseudonim J.O. lub Józefina O.) – pisarka, autorka prozy dla dzieci, w swoich książkach zawierała opisy Suwalszczyzny, np. „Pierścionek” (1842).
- Piłsudska Aleksandra – Honorowy Obywatel Miasta Suwałki, druga żona Józefa Piłsudskiego.
- Plater Emilia – polska hrabianka, kapitan Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego na terenie byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Postać Emilii Plater stała się symbolem bohaterstwa kobiet polskich walczących o niepodległość.
- Strutyńska Róża z Platerów – starościna sejweńska i wiżajeńska, żyjąca w XVIII wieku w Sejwach.
- Towarnicka Jadwiga – słynna suwalska bibliotekarka. Zainicjowała i doprowadziła do wybudowania nowej siedziby Biblioteki Miejskiej w Suwałkach.
- Warakomska Anna – polska szachistka, Mistrzyni międzynarodowa od 2015 roku.
- Żdżarska Józefa – pisarka, w II połowie XIX wieku prowadziła najsłynniejszą suwalską pensję dla dziewcząt.
Polecamy również zestawienie bibliograficzne „Sławne suwalczanki”.