„Syberia nie jedno ma imię”

Dodano: 1 października 2019

W najbliższy czwartek zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim, autorem „Życie i śmierć na Drodze Umarłych” oraz „Przez Dziki Wschód”.

Opustoszałe, ziejące chłodem baraki. Pojedyncze wieżyczki strażnicze, porzucone aluminiowe miski i przegniłe buty. Powyginane szyny i zakopane w śniegu rdzewiejące lokomotywy. Transpolarna Magistrala Kolejowa. Siedemset kilometrów torów okupionych bezsensownym cierpieniem dziesiątków tysięcy więźniów GUŁagu. Życie i śmierć na Drodze Umarłych to mocny reportaż z wyprawy wzdłuż Transpolarnej Magistrali Kolejowej nazywanej Drogą Umarłych. Kolej widmo, miała być wielkim dziełem Stalina. Nigdy jej nie dokończono.

Tomasz Grzywaczewski (ur. 1986) – podróżnik, dziennikarz; autor książki Przez dziki Wschód, za która otrzymał Nagrodę Magellana 2012. Jest pomysłodawcą Long Walk PLUS Expedition – głośnej wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z gułagu oraz współautorem dokumentalnego filmu opowiadającego o tej wyprawie. Pasjonuje się poszukiwaniem i odkrywaniem zapomnianych opowieści. W 2013 roku uczestniczył jako lider w wyprawie wzdłuż Transpolarnej Magistrali Kolejowej na Syberii.

Spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim rozpocznie się w czwartek 17 października 2019 o godz. 17:00 w sali im. J. Towarnickiej (Biblioteka, ul. E. Plater 33A). Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative.

Kategorie: Aktualności

Góra