Archiwum SOWA

Wcześniejsze akcje:

„Czy wszystkie zwierzęta widzą tak samo?”

4 i 25 listopada zapraszamy na tematyczne zajęcia w ramach sobotnich warsztatów familijnych.

Podczas warsztatów dowiemy się w jaki sposób otaczający świat widzą poszczególne gatunki zwierząt: koń, pies, krab, rekin, jeż czy wąż. W sposób aktywny sprawdzimy, jak świat widzą owady za pomocą oczu złożonych. Stworzymy również własne okulary 3 D.

Warsztaty będą łączyć zabawy badawcze i ruchowe, eksperymenty, testowanie, obserwowanie procesów i zadania konstrukcyjne.

WSTĘP 20 zł/ os. (na warsztaty nie obowiązują zniżki).
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 6 r.ż wraz z opiekunem.
Czas trwania zajęć – 2 godz. 

Zajęcia odbędą się w SOWA, Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności przy ul. Innowacyjnej 1 w budynku Parku Naukowo-Technologicznego.

Limit miejsc wyczerpany.


Sobotnie Poranki Familijne w SOWA

7 i 14 października zapraszamy na warsztaty „Czy wiatr potrafi śpiewać?” z cyklu Sobotnie Poranki Familijne w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.

Zapraszamy na Sobotnie Poranki Familijne. Tym razem sprawdzimy 𝗖𝘇𝘆 𝘄𝗶𝗮𝘁𝗿 𝗽𝗼𝘁𝗿𝗮𝗳𝗶 𝘀́𝗽𝗶𝗲𝘄𝗮𝗰́? Podczas warsztatów zgłębimy tajemnice dźwięku i wiatru oraz skonstruujemy własne instrumenty grające na wietrze. Warsztaty będą łączyć zabawy badawcze i ruchowe, eksperymenty, testowanie, obserwowanie procesów i zadania konstrukcyjne.

Zajęcia odbędą się w SOWA, Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności przy ul. Innowacyjnej 1 w budynku Parku Naukowo-Technologicznego.

Zapisy poprzez formularz 👉 TUTAJ


Warsztaty w SOWA Ile gwiazd jest na niebie?

Stwórz własną galaktykę! Zapraszamy całe rodziny na warsztaty w SOWA Suwałki przy ul. Innowacyjnej 1.

Podczas warsztatów Ile gwiazd jest na niebie?  w SOWA Suwałki dowiemy się czy gwiazdy można policzyć, poznamy popularne gwiazdozbiory, czego używa się do ich obserwacji, w jaki sposób obserwowano je kiedyś, a jak robi się to dziś.
Zapraszamy 16 września na godz. 10.00 do SOWA Suwałki!
Obowiązują zgłoszenia. BRAK MIEJSC


Planetobus w Suwałkach

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i jej SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności zapraszają na pokazy Planetobusa – Mobilnego Planetarium. Odbędą się one w dniach 11-12 września w Aquaparku w Suwałkach.

Mobilne planetarium, podróżujące po Polsce Planetobusem to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów. W środku mieści się około 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik, którzy także przyjeżdżają na wizytę. Uczestnicy mogą zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, Układ Słoneczny i inne obiekty astronomiczne.

Pokazy odbędą się w Aquapark Suwałki, ul. Jana Pawła II 7 w sali na I piętrze.

11 września (poniedziałek) i 12 września (wtorek). Wstęp bezpłatny!


Uwaga!

Informujemy, że zaplanowane na sierpień pokazy Planetobusa – Mobilnego Planetarium zostały odwołane. Pokazy odbędą się w innym terminie. Szczegóły wkrótce.


Planetobus – Mobilne Planetarium w Suwałkach

Uwaga!
Zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania i z przykrością musimy poinformować, że wszystkie miejsca są już zajęte. Mamy nadzieję, że to nie ostatni raz, gdy będziemy gościć Planetobus w Suwałkach!
Tym, którzy zdążyli się zapisać prześlemy potwierdzenie smsem.

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i jej SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności organizują pokazy Planetobusa – Mobilnego Planetarium. Odbędą się one w dniach 18-19 sierpnia w Aquaparku w Suwałkach.

Mobilne planetarium, podróżujące po Polsce Planetobusem to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów. W środku mieści się około 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik, którzy także przyjeżdżają na wizytę. Uczestnicy mogą zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, Układ Słoneczny i inne obiekty astronomiczne.

Pokazy odbędą się w Aquapark Suwałki, ul. Jana Pawła II 7 w sali na I piętrze.

Wstęp bezpłatny!

Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W roku 2023 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Najwyższa wieża w SOWA Suwałki – konkurs

Zapraszamy do udziału w konkursie, który odbędzie się w SOWA SuwałkiDo wygrania vouchery na wystawy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i do Planetarium Centrum Nauki Kopernik.

Na czym polega zadanie? Czteroosobowy zespół musi w ciągu 18 minut zbudować jak najwyższą, wolnostojącą konstrukcję, korzystając jedynie z dostępnych materiałów. Budowla ma utrzymać piankę marshmallow. W konkursie mogą wziąć udział czteroosobowe zespoły bez względu na wiek. Szczegóły w regulaminie.

Konkurs odbędzie się 31 sierpnia o godz. 14.00 w SOWA, Strefa Odrywania, Wyobraźni i Aktywności, Suwałki ul. Innowacyjna 1, 1 piętro.

Zgłoszenia przez FORMULARZ

Regulamin konkursu.

Konkurs skierowany jest do każdego niezależnie od wieku, rodzin z dziećmi, nastolatków, osób starszych. Uczestnicy pracują w 4-osobowych zespołach.


Zapraszamy na zajęcia w wakacje!

Szczegóły na plakacie. Zapisy na Wakacyjne Poranki w SOWA poprzez >>> FORMULARZ
Na wejścia indywidualne od wtorku do piątku przez >>> Formularz dla osób indywidualnych lub pod nr telefonu 572 920 432.


SOWA Suwałki ma już rok!
SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Suwałkach, prowadzona przez Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, obchodzi urodziny!

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to miejsce umożliwiające samodzielne eksperymentowanie i poznawanie zasad fizyki, techniki, geografii, matematyki. SOWA służy pobudzaniu kreatywności, popularyzowaniu nauki, rozwijaniu poczucia sprawczości oraz wsparciu indywidualnych, niekonwencjonalnych stylów uczenia się poprzez praktyki doświadczalne.

Urodziny obchodzić będziemy podczas Nocy Bibliotek, w sobotę 3 czerwca, w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach ul. E. Plater 33 a. Zaczynamy o 16.00!

Z tej okazji mamy dla Was konkurs!

Zapraszamy całe rodziny do wzięcia udziału w grze z kodami QR „Kosmiczna podróż po Bibliotece” lub rozwiązywania zagadek Kopernika. Do wygrania Vouchery do Planetarium Centrum Nauki Kopernik lub wystawę Centrum Nauki Kopernik.
A wszystko dlatego, że SOWA Suwałki ma już rok!
Do zobaczenia na Nocy Bibliotek już 3 czerwca!
Regulamin TUTAJ.
Zapraszamy także na Facebook SOWA gdzie zapoznacie aktualnościami.


Warsztaty Familijne

W kwietniu zorganizowaliśmy warsztaty familijnych, podczas których można było dowiedzieć się m.in. dlaczego kamień tonie a statek pływa, jak wydobyć wrak z dna morza, czym jest batyskaf oraz zrobić własne konstrukcje pływające.

Warsztaty Familijne to zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5–8lat. W zajęciach dzieci uczestniczą razem ze swoim opiekunem. To okazja do rodzinnych odkryć naukowych – wspólnego prowadzenia doświadczeń, testowania, szukania odpowiedzi na trudne pytania. Tematy będą różnorodne, a scenariusze łączą zabawy badawcze i ruchowe, eksperymenty, testowanie, obserwowanie procesów, zadania konstrukcyjne.

Warsztaty są elementem międzykulturowego programu “Razem dla lepszej przyszłości”, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jego założeniem jest integracja polskich i ukraińskich rodzin podczas wspólnego eksperymentowania.


Podczas kolejnych zajęć rozmawialiśmy o powietrzu, doświadczaliśmy zjawiska tarcia i odrzutu i dowiedzieliśmy się co mają one wspólnego z pojazdami powietrznymi. Następnie samodzielnie konstruowaliśmy model poduszkowca i wzięliśmy udział w wyścigach.

українська тут

 

 

 

Pierwsze warsztaty familijne „Co było pierwsze – jajko czy kura” odbyły się 07.04.2023 r. w godz. 10:00-12:00 (I grupa) i 13:00-15:00 (II grupa).  Podczas zajęć m.in. rozmawialiśmy o tradycjach wielkanocnych,  wykonaliśmy eksperymenty i konstrukcje z jajem w roli głównej.
Liczba miejsc na zajęcia była ograniczona, obowiązują zapisy. Zgłoszenia przez formularz rejestracyjny w języku polskim TUTAJ
W języku ukraińskim tutaj

українська тут


Konkurs plastyczny „Kartka urodzinowa dla Mikołaja Kopernika”.

Konkurs skierowany był do dzieci w wieku 6-12 lat i ich rodziców. Prace należało tworzyć samodzielnie, w duetach dziecko/rodzic, maksymalny format A3, technika dowolna, płaska lub przestrzenna.

Na prace czekaliśmy do 04.02.2023 r., należało je dostarczyć do SOWA – Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności w Suwałkach, ul. Innowacyjna 1 lub do Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, ul. Emilii Plater 33a.


Ferie w SOWA Suwałki / brak miejsc

Podczas ferii wyruszyliśmy w kosmos, a to za sprawą 550 urodzin Mikołaja Kopernika. Dlatego na zajęciach królowały odległe planety, kosmonauci, rakiety i przestrzeń kosmiczna.

Zaprosiliśmy dzieci od 8 r.ż. na zajęcia ferie zimowe w formie turnusów – od środy do piątku w godzinach 13.00 – 15.00. Na dzieci czekały, gry
i zabawy oraz warsztaty w Majsterni.

I termin: 25-27.01.2023 r.

II termin: 01-03.02.2023 r.

Natomiast dzieci z rodzicami zaprosiliśmy na familijne soboty (tj. 28.01 i 04.02) i Kosmiczny Misz Masz. W tych dniach zajęcia odbywały się bez ograniczeń wiekowych.

Liczba miejsc ograniczona – każdy turnus liczył 15 uczestników, a dziecko zakwalifikowane do udziału w zajęciach mogło uczestniczyć tylko w jednym turnusie.

Zajęcia płatne wg cennika SOWA Suwałki.
Zapisy telefoniczne 572 920 432.


Odwiedź SOWA Suwałki i odbierz voucher do Planetarium Kopernika!

Więcej o akcji TUTAJ


Relacja z Nocy Innowacji TUTAJ


Warsztaty świąteczne

SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Suwałkach zaprosiła dzieci powyżej 8 roku życia na spotkanie świąteczne w dniach 22-23.12.2022 r. oraz 29-30.12.2022 r.

 W programie warsztaty:
– w dniach 22-23.12.2022 r. „Wyścigówka św. Mikołaja”
– w dniach 29-30.12.2022 r. „Sylwestrowe rakiety”.

Stworzyliśmy samochody wyścigowe napędzane powietrzem oraz kolorowe rakiety. Testowaliśmy ich działanie oraz porównywaliśmy szybkość. Zajęcia wzbogacone zostały świątecznymi zagadkami ukrytymi w przestrzeni eksponatów.

Wstęp 8 zł./os.
W warsztatach mogli wziąć udział również rodzice.


O tym co się działo w SOWA poczytasz także >>TUTAJ<<