DNI MEKSYKAŃSKIE w bibliotece

03 marca 2016

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach oraz Polsko-Meksykańskie Stowarzyszenie Kulturalne Bocian&Nopal zapraszają na DNI MEKSYKAŃSKIE 11-12 marca 2016 r. (piątek –sobota).

Koncert fortepianowy, otwarcie wystawy „(PO)MOSTY: Znad Wisły po Río Bravo”, wykłady i spotkanie familijne „Meksykańskie śniadanie” odbędą się  w siedzibie Biblioteki przy ul. Emilii Plater 33A, w Sali im. Jadwigi Towarnickiej.

 

 PIĄTEK (11.03.2016)

10.00 – „Kobieta w Tyglu Latynoskiej Rzeczywistości – o literaturze i nie tylko” – wykład Ludmiły Furman

11.00 – „Teatr na Końcu Świata” – wykład Joanny Pawłowskiej

12.00 – „Obraz kobiety we współczesnej sztuce meksykańskiej” – wykład Mai Zawierzeniec

17.00 – Koncert Fortepianowy Daniela Torresa i otwarcie wystawy polsko-meksykańskiej „(PO)MOSTY: znad Wisły po Rio Bravo”

 

SOBOTA (12.03.2016)

10.00 – „Śniadanie po meksykańsku” – spotkanie dla dzieci i rodziców (Pracownia „Smykałka”)

Daniel Torres – urodził się w Mieście Meksyk, muzykę studiował w Conservatorio de las Rosas w Morelii, jednej z najważniejszych akademii muzycznych kraju, z takimi pedagogami jakNika Jonicenoka (Litwa) czy Alexander Pashkov (Rosja). Warsztat muzyczny doskonalił pod okiem wybitnych nauczycieli z całego świata (m.in. Gellya Dubrova, Alan Daowz, Claire Bryant, Owen Dalby, Jorge Federico Osorio, Olga Chourak, Irina Deecheva, Gregory de Truck, Joel Juan Qui). Uczestnik najważniejszych meksykańskich festiwali: m.in. w Guanajuato, Pátzcuaro, Puebli, Meridzie, Mexicali. Na świecie wziął udział m.in. w International Chopin Festival (Nałęczów). Realizuje serię koncertów we współpracy z Polsko-Meksykańskim Stowarzyszeniem Kulturalnym Bocian&Nopal. Aktualnie przygotowuje się do kontynuowania edukacji muzycznej w Europie.

Wystawa „(PO)MOSTY: Znad Wisły po Río Bravo”

Pierwsza wystawa polsko-meksykańska odbywająca się jednocześnie w obydwu krajach, w Nuevo Laredo i Warszawie (oryginały prac prezentowane są w Meksyku, kopie w naszym kraju). Na wystawie można zobaczyć prace młodych artystek i artystów z obydwu państw, wiążących się z tematyką relacji międzykulturowych: poznawania siebie poprzez poznawanie ”innego” oraz wzajemnych inspiracji społecznych, historycznych i kulturowych.
Pomysłodawczyni i główna realizatorka projektu: Maja Zawierzeniec
Koordynacja w Nuevo Laredo: Alfredo Arcos, Juan Miguel Pérez Gómez
Maja Zawierzeniec – przewodnicząca Polsko-Meksykańskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Bocian&Nopal, meksykanistka, autorka projektu Młody Meksyk, zajmuje się sztuką i przemocą w kontekście meksykańskim
Alfredo Arcos – pisarz i promor kultury, założyciel i dyrektor pisma literackiego Salamandra, dyrektor Departamentu Sztuki i Kultury miasta Nuevo Laredo w stanie Tamaulipas
Juan Miguel Pérez Gómez – poeta, pisarz i promotor kultury, dyrektor Domu Kultury Estación Palabra w Nuevo Laredo

Maja Zawierzeniec – wykładowczyni z dziedziny studiów latynoamerykanistycznych (m.in. Wszechnica Polska, Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW, I SLO Bednarska, Uniwersytet Dzieci), również z doświadczeniem w e-learningu (wiele lat prowadziła zajęcia e-learningowe w ramach Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW, w tym jedne z pierwszych w Polsce zajęć on-line na temat kultury, literatury i historii Meksyku i Ameryki Łacińskiej). Doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich oraz Instytutu Studiów Europejskich UW. Stypendystka Universidad Complutense de Madrid podczas studiów magisterskich. Meksykanistka, trzykrotna stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Meksyku. Odwiedziła Meksykańskie Stany Zjednoczone kilkanaście razy; przewodnicząca Polsko-Meksykańskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Bocian & Nopal.
Najważniejsze zainteresowania naukowe: literatura latynoamerykańska (zwłaszcza literatura meksykańska tworzona przez kobiety), sztuka latynoamerykańska (przede wszystkim sztuka meksykańska XX w.), relacje kulturowo-biznesowe Chiny-Ameryka Łacińska.
Aktualnie prowadzi badania naukowe z zakresu sztuki i przemocy we współczesnym Meksyku. Od 2008 r. realizuje autonomiczny, interdyscyplinarny projekt podoktorski „Młody Meksyk”, w ramach którego organizuje sympozja artystów meksykańskich (dotychczasowe odbyły się w Polsce, Hiszpanii, Meksyku i Australii we współpracy z czołowymi instytucjami kulturalnymi/akademickimi poszczególnych państw).
Z szerokim doświadczeniem również w dziedzinie sztuki: amatorsko zajmuje się realizacją filmów dokumentalnych i krótkich etiud filmowych (scenariusz, reżyseria, montaż), śpiewem, malarstwem i fotografią.

Ludmiła Furman – wykładowca na Uniwersytecie w Białymstoku, nauczyciel języka francuskiego i hiszpańskiego z wieloletnim stażem. Absolwentka Iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim. W 2008 r. uzyskała tytuł doktora Uniwersytetu Warszawskiego: „Tożsamość kobieca i modele narracyjne w prozie pisarek hispanoamerykańskich drugiego boomu”.

Joanna Pawłowska – studentka Pedagogiki, amatorka teatru i tańca. Przez trzy lata mieszkała i podróżowała po Meksyku. Uczestniczka wielu festiwali i projektów teatralnych m. in. festwalu Teatro para El fin del Mundo, Festiwalu dramaturgii meksykańskiej i Festival de la bestia. Występowała na deskach teatrów wraz z grupą „Maldito teatro”.