Dzień Kota w Bibliotece

16 lutego 2022

            17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Święto ustanowiono, by podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka. A znaczenie jest niebagatelne.

            Zwierzęta te pojawiły się w życiu ludzi już około 9500 lat temu, ale dopiero 6000 lat temu udało się je udomowić. Bardzo szybko stały się ważnym elementem sztuki, niektórych religii oraz oczywiście literatury.

W starożytności w kotom nadawano symbolikę religijną (np. egipska bogini Bastet przedstawiana była jako kotka lub kobieta z głową kota, a nordycka bogini Freya podróżowała na rydwanie zaprzęgniętym w dwa koty). W Chinach zawsze uważano, że kot przynosi szczęście. W średniowiecznej Europie koty pomówiono o kontakty z diabłem, przez co płonęły na stosach równie często, co kobiety oskarżone o czary.

           Dopiero przełom XVII i XVIII wieku przyniósł zmianę w myśleniu o kotach jako kumotrach diabła i czarownic. Pojawiły się bajki Jeana de La Fontaina, Edwarda Moora i przede wszystkim znany wszystkim dzieciom „Kot w butach” spisany przez Charlesa Perraulta.

            Również w osiemnastowiecznej literaturze zwierzęta te zajęły niemało miejsca. Wystarczy sięgnąć po dzieła Thomasa Graya, Samuela Johnsona, wiersze Williama Cowpera. Ale prawdziwą literacką karierę koty osiągnęły dopiero w XIX wieku. Koty zajmowały szczególne miejsce w życiu i twórczości Lorda Byrona, Charlotte Bronte, Johna Keatsa, Colette, Waltera Scotta, Edgara Allana Poe, Marka Twaina czy Karola Dickensa. Aleksander Dumas tak uwielbiał te puchate istoty, że założył Ligę Obrony Kotów, do której należeli także inni wielcy pisarze, tacy jak: Guy de Maupassant, Anatole France czy Charles Baudelaire. Jednak najsłynniejszym kotem XIX wieku został uśmiechnięty Kot z Chesire, postać z powieści „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carolla.

            Od początku XX wieku kariera literacka kotów nabierała coraz szybszego tempa. Thomas S. Elliot napisał cykl wierszowanych portretów „The Old Possum’s Book of Practical Cats”, które były podstawą do stworzenia słynnego musicalu „Koty”. Szczególne miejsce w dwudziestowiecznej literaturze zajmuje zawadiacki kot Behemot, czarny charakter z powieści „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa. O kotach pisali też Bugumił Hrabal, Terry Pratchett, Ernest Hemingway, Andrzej Sapkowski  czy Charles Bukowski.

            W Polsce koty rozgościły się szczególnie w poezji. Pisali o nich: Kazimiera Iłłakowiczówna, Krzysztof Kamil Baczyński, Halina Poświatowska, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Jan Sztaudynger, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Julia Hartwig, Stanisław Jachowicz, Hanna Ożogowska, Janina Porazińska. A któż nie zna „Kota w pustym mieszkaniu” naszej noblistki Wisławy Szymborskiej?

            Obecnie rynek wydawniczy przeżywa prawdziwe kocie oblężenie. Znajdziemy kryminały z serii „Kot, który…” Lilian Jackson Braun, w których koty rozwiązują zagadki kryminalne, młodzieżową serię fantasy „Wojownicy” Erin Hunter, ukochaną przez dzieci serię „Kicia Kocia” Anity Głowińskiej, zbiory aforyzmów i cytatów o kotach  oraz wszelkie poradniki o kotach dotyczące zachowania (np. Jackson Galaxy „Kocie mojo”), żywienia (np. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk „Nie dla psa i kota kiełbasa”), leczenia (np. Magda Firlej-Oliwa „Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota?”) etc.  Z pewnością każdy miłośnik kotów będzie zadowolony.

            W naszych wypożyczalniach znajdą Państwo wiele książek o tych zwierzętach, zarówno książeczki dla dzieci, powieści dla młodzieży, literaturę dla dorosłych, jak i książki popularnonaukowe o kotach. Dodatkowo przygotowaliśmy zakładki-kolorowanki z kotami, czekają na nowych właścicieli w Wypożyczalni książek dla dzieci i młodzieży. Można je także pobrać i wydrukować samodzielnie.

Polecamy wybrane pozycje o kotach z naszego katalogu!

I.  Dzieciom:

1. Król kot / Marta Altés ; przekład Marta Bręgiel-Pant.

2. Anita Głowińska – seria „Kicia kocia”

np. Kicia Kocia w bibliotece / napisała i zilustrowała Anita Głowińska.

3. Wesołe przypadki kociej gromadki / Agnieszka Stelmaszyk ; ilustracje Marta Kurczewska.

II.  Młodzieży:

1. Erin Hunter – seria „Wojownicy”

np. Północ / Erin Hunter ; z angielskiego przełożyła Katarzyna Krawczyk.

2. Agata Romaniuk – serię „Kocia szajka i…”

np. Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzi / Agata Romaniuk ; ilustracje Malwina Hajduk.

3. Kotka Brygidy / Joanna Rudniańska ; ilustrowała Ewa Mędrek.

III. Dorosłym:

1. Autobiografia na czterech łapach, czyli Historia jednej rodziny oraz psów, kotów, krów, koni, jeży, słoni, węży… i ich krewnych / Dorota Sumińska.

2. Kot w stanie czystym : kampania na rzecz prawdziwych kotów / Terry Pratchett ; rys. Gray Jolliffe ; przeł. [z ang.] Piotr W. Cholewa.

3. O kotach / Charles Bukowski ; opracowanie Abel Debritto ; przełożył Michał Kłobukowski.

IV. Wszystkim spragnionym wiedzy (książki popularnonaukowe i poradniki):

1. O czym myślą koty : kocie sekrety oczami naukowców / Thomas McNamee ; przełożyła Magdalena Korobkiewicz.

2. Kocie mojo czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota / Jackson Galaxy oraz Mikel Delgado i Bobby Rock ; tłumaczenie Monika Nowak.

3. Jak zrozumieć kota : żebyś go wreszcie zrozuMIAŁ. / Nina Puri ; tł. Krystyna Luto-Lach ; rys. Jorg Saupe ; zdjęcia Richard Fohr.