Dzień Niezapominajki

15 maja 2019

Już od kilkunastu lat 15 maja obchodzimy Dzień Niezapominajki. Święto to nie tylko ma zachwalać skromne, ale i piękne kwiaty.   

Jest to także doskonała okazja do pamiętania o najbliższych, o innych ludziach, o życzliwości dla drugiego człowieka.

Jest to również sposobność do zaprezentowania książeczki Agnieszki Świętek pt. „Niezapominajka”. Ta maleńka pozycja zawiera w sobie potężny przekaz. Mała dziewczynka przedstawia Nam swoją babcię – najmądrzejszą i najukochańszą osobę na świecie. To ta starsza pani nauczyła wnuczkę wszystkich nazw drzew i ptaków. To ona pichciła różne potrawy, nie zaglądając ni razu do przepisu. To ona znała i nauczyła dziewczynkę wszystkich ściegów na drutach i codziennie serwowała nową bajeczkę na dobranoc.

Niestety z babcią zaczyna się coś dziać. Ta, która wiedziała wszystko i miała głowę pełną pomysłów, w pewnym momencie zaczyna zapominać najprostszych rzeczy. Wnuczka boi się, że babcia w końcu zapomni i o niej.

Ta piękna, oszczędna w słowach historia pokazuje okrutną prawdę, że choroba Alzheimera jest nie tylko tragedią osoby nią dotkniętej, ale także najbliższych. Przemijanie jest nieubłagane, ale zawsze zostają wspomnienia, zapisane w pamięci, listach, fotografiach…

Kamila Sośnicka