Konferencja „Digitalizacja w pracy bibliotekarza”

21 maja 2021

19 maja odbyła się doroczna konferencja bibliotekarzy pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Gościliśmy bibliotekarzy z Białegostoku (Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego oraz Biblioteki Miejskiej w Łomży).

Czemu służy digitalizacja w bibliotece? Zapełnianie przestrzeni wirtualnej prawidłowo skatalogowanymi cyfrowymi kopiami dzieł to tylko początek drogi upowszechniania literatury. Bibliotekarze zaprezentowali różnorodne działania, których podstawą są zdigitalizowane i udostępnione pozycje.

Wykłady wygłosili Piotr Kuczek (Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach) – o działaniach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz o metodach pozyskiwania i upowszechniania źródeł mówionych; Edyta Bezzubik z Biblioteki Uniwersyteckiej w Białymstoku o materiałach udostępnionych przez profesorów Czesława Adama Dobrońskiego i Józefa Maroszka w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej; oraz Magdalena Wołowska-Rusińska z Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – o wartości podarowanych przez społeczeństwo archiwalnych zdjęciach ze zbiorów prywatnych, które posłużyły do publikacji wartościowego albumu „Suwalczanki. Historie opowiedziane szeptem zachwytu”.

Z uwagi na sytuację pandemii i konieczności ograniczeń wiele bibliotek uczestniczyło w konferencji online.