Książka z kluczem – marzec 2024

01 marca 2024

Kolejnym kluczem do książek i krzyżówek w tym roku jest rodzina Ulmów. Rok 2024 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem tej rodziny.

W 2024 roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny w Markowej na Podkarpaciu przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Rodzina Ulmów należy do licznego grona bohaterskich Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych przez Niemców na zagładę.
W związku z tym marcowym kluczem do krzyżówki i książek są święci i błogosławieni Kościoła Katolickiego. Na liście znajdują się wybrane pozycje zarówno hagiograficzne, jak i dzieła własne świętych i błogosławionych. Wszystkie książki dostępne są w Wypożyczalni dla Dorosłych naszej Biblioteki. 

Oto lista propozycji: 

Aby lepiej poznać świętą Teresę z Lisieux : doktryna : praca zbiorowa / pod kierunkiem Ottona Filka.

Ulmowie : sprawiedliwi i błogosławieni / Agnieszka Bugała.

Gemma Galgani : święta, do której codziennie modlił się Ojciec Pio / Bernard Gallizia ; tłumaczyła Barbara Amarowicz.

Geniusz informatyki w niebie : biografia błogosławionego Carla Acutisa 

Błogosławione męczenniczki z Nowogródka : Maria Stella i Dziesięć Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu / Teresa Górska, Noela Wojtatowicz.

Święta Joanna Beretta Molla / Pietro Molla, Elio Guerriero ; przekł. Marek Myczkowski.

Życie i dzieło św. Edyty Stein / Freda Mary Oben ; tł. Marta M. Kotlarz.

Pasja / według objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich.

Rodzina Ulmów : droga ku świętości / [praca zbiorowa: Rozważania dróg krzyżowych i rozważania różańcowe – s. Maria Elżbieta Szulikowska ;

Złota legenda : wybór / Jakub de Voragine ; tłumaczenie z łaciny Janina Pleziowa; wyboru dokonał, wstępem i przypisami opatrzył Marian Plezia.

Święci na każdy dzień / Wincenty Zaleski.