Narodowe Czytanie 4.09.2021

Dodano: 29 sierpnia 2021

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zaprasza na czytanie „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w ramach „Narodowego Czytania” .W związku z tym Biblioteka Główna i wszystkie filie 4 września będą czynne do godziny 13.00.

Akcja popularyzuje czytelnictwo, zwraca uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę, wzmacnia poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury.

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Rozpoczynamy 4 września 2021 r. (sobota) o godzinie 13:00 w ekologicznej oazie Gaj w Centrum, róg ul. Pułaskiego i Szczęsnowicza. W tej okolicy powstanie nowa Biblioteka. Biblioteki jeszcze tam nie ma, ale bibliotekarze już czytają.

Wybrane fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej czytać będą suwalscy bibliotekarze.
Dla chętnych, którzy zgłoszą się w trakcie akcji ze swoją książką, przybijemy okolicznościową pieczątkę.

Plakat Narodowe Czytanie 2021

Kategorie: Aktualności

Góra