Narodowe Czytanie – relacja

Dodano: 6 września 2021

W sobotę 4 września odbyło się Narodowe Czytanie. Pracownicy Biblioteki przeczytali tegoroczną lekturę w miejscu o szczegóły znaczeniu.

Tym razem suwalscy bibliotekarze czytali „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. A czytali w miejscu nietypowym bo w ekologicznej oazie Gaj w Centrum, róg ul. gen. K. Pułaskiego i ks. S. Szczęsnowicza. W tej okolicy powstanie nowa Biblioteka. Biblioteki jeszcze tam nie ma, ale bibliotekarze przebrani w stroje z czasów G. Zapolskiej już tam czytali. Wspomógł ich zastępca prezydenta Suwałk Roman Rynkowski. W akcji uczestniczył też radny Wojciech Pająk.

Akcja popularyzuje czytelnictwo, zwraca uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę, wzmacnia poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury. Patronat nad nią sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda, który w liście napisał m.in. : „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną.”

Relacja Radia 5: https://radio5.com.pl/2021/09/narodowe-czytanie-w-plenerze/

Relacja DwuTygodnik Suwalski:
http://dwutygodniksuwalski.pl/narodowe-czytanie-galeria-zdjec/

Relacja Niebywałe Suwałki:
https://www.niebywalesuwalki.pl/2021/09/narodowe-czytanie-w-plenerze-czytano-moralnosc-pani-dulskiej/

Kategorie: Aktualności

Góra