Noc Bibliotek 2024

04 czerwca 2024

8 czerwca zapraszamy na Noc Bibliotek! A co na Was będzie czekać? Zapraszamy do zapoznania się z programem!

Tegoroczna Noc Bibliotek pod hasłem „Nic o nas bez nas”, rozpocznie się 8 czerwca o godzinie 16.00 w budynku przy ul. Emilii Plater 33a. 

Paulina Polcyn-Nowacka oprowadzi po wystawie ilustracji do właśnie wydanej książki „Kim Jestem?”. Ilustracje tworzone są ręcznie na papierze, malowane akwarelami, rysowane kredkami. W Galerii Zaułek będzie można kupić książkę aby poznać przygody dikdika Kima.

„Zasłużeni – zapamiętani i zapomniani” to filmowo-zdjęciowa opowieść o ludziach kultury spoczywających na suwalskim cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej. Przypomniane zostaną ich sylwetki i dokonania, które warto zachować w pamięci. 

50 lat Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Krzemianucha  – swoje wspomnienia Franciszka Łupińskiego, który pracował tam przez 30 lat i na dodatek prowadził kronikę jego dziejów. Pan Franciszek jest świadkiem historii Suwalskiej Biblioteki Pamięci, a jego wspomnienia znajdują się zasobach Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej. 

Dzieci z rodzicami zapraszamy na „Bajkowe seanse z teatrzykiem kamishibai i gitarą” w Wypożyczalni dla Dzieci oraz warsztaty z SOWA Suwałki„Zrób sowę z SOWĄ, czyli kreatywny recykling” w Czytelni. Każdy będzie mógł stworzyć własną sowę z płyty CD i ozdobić ją według swojego pomysłu.

Dla małych i dużych fanów Harrego Pottera i czarodziejów pokaz mody i konkurs na strój nawiązujący do czarodziejskiego świata.  

Na zakończenie wieczoru „Tiara Przydziału”, potem film dla dzieci, a dla nieco starszych „Koncert cieni i barw”, podczas którego wystąpią uczniowie klas akordeonu i gitary Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach.

Dodatkowo:

  • „Magiczne pudełka – to nie magia tylko technika” dla małych i dużych. Będzie można zajrzeć na chwilę do świata iluzji. Okaże się, jak w prosty sposób przygotować własny hologram.
  • Wystawę plenerową „Suwalski cmentarz – księgi zatrzymanego czasu” będzie można obejrzeć przed budynkiem. Plansze ukazują wartość zabytkowych nagrobków na najstarszym suwalskim cmentarzu. Wystawa jest też opowieścią o spoczywających tam osobach ważnych dla lokalnej historii, ale mniej znanych.
  • „Noc Bez Kar” – jak co roku w tym dniu będzie można oddać książki bez obawy o karę za nieterminowy zwrot. W tym celu zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych na pierwszym piętrze.

 

Wystawę i spotkanie „Zasłużeni – zapamiętani i zapomniani” zrealizowano w ramach projektu „Suwalski cmentarz – księgi zatrzymanego czasu” dofinansowanego ze środków Fundacji BGK z programu „Moje małe ojczyzny”.