Opowieści fotograficzne

Dodano: 8 marca 2019

29 marca, o godz. 17:00  zapraszamy na spotkanie „Vrindavan – ostatni przystanek fotografie Waldemara Żylińskiego”.

Vrindavan to niewielkie 55-cio tysięczne miasto w środkowych Indiach położone nad Jamuną. Według Bhadavatghity urodził się tu i wychowywał Kriszna, z tego też powodu przybywa tu co roku tysiące wiernych Jego wyznawców. Z drugiej strony Vrindavan to funkcjonujący równolegle „świat wdów”. W patriarchalnym społeczeństwie indyjskim, owdowiała kobieta traci swój społeczny i ekonomiczny status i jest zmuszana przez rodzinę męża do opuszczenia domu. Jest to powszechna praktyka stosowana w Indiach. Pozbawione środków do życia kobiety trafiają do miast takich jak Vrindavan czy Varanasi nad Gangesem by tu zakończyć swój żywot. Śmierć w jednym ze „świętych miast” wiąże się wg hinduizmu z przejściem na wyższy poziom karmiczny. Tysiące owdowiałych kobiet żyje tu w tragicznych warunkach w schroniskach i na ulicach, gdzie czekają na akt miłosierdzia ze strony odwiedzających miasto pielgrzymów. Nie mają prawa do zasiłków, korzystają tylko z doraźnej pomocy władz. Większość z tych kobiet przybyła z Zachodniego Bengalu i pozostaje tu cierpiąc niedolę przez wiele lat, niejednokrotnie umierając na ulicach. Szacuje się, że w Vrindavan egzystuje aktualnie 10 000 wdów, a z każdym dniem przybywa nowych.

„Vrindavan – ostatni przystanek” to prezentacja fotograficzna połączona z opowiadaniem o podróży do szczególnego w Indiach miejsca. Wpisuje się ona w realizowany przez autora projekt pt. „36 klatek/dzień” i jest zapisem jednodniowej sesji plenerowej z wykorzystaniem pojedynczej rolki materiału srebrowego (36-klatkowy film małoobrazkowy). Projekt zakłada idee przemyślanego i świadomego użycia spustu migawki w obecnym natłoku ilościowym obrazów wykonywanych „bezkarnie” przy użyciu technik cyfrowych.

Waldemar Żyliński , członek PAcamera CLUB w latach 90-tych XX wieku; podróżnik i alpinista, specjalizuje się w fotografii górskiej i pejzażowej; pozostaje wierny technice tradycyjnych materiałów negatywowo/pozytywowych. Prezentowany na spotkaniu zestaw fotograficzny powstał podczas jednego z pobytu autora w Indiach 10 lat temu.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Opowieści fotograficzne” realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem „Mała Szkoła Fotografii – PAcamera CLUB”.

Kategorie: Aktualności

Góra