Piknik Ukraiński

12 września 2021

Tegoroczny piknik kulinarny odbył się w ramach „Dnia Kultury i Tradycji Ukraińskiej” i poświęcony był kuchni ukraińskiej. Oprócz degustacji pysznych dań na suwalczan czekały koncerty, kiermasz rękodzieła regionalnego, a także rozstrzygnięcie konkursu „Gdzie te piękne ogrody i kwieciste balkony”.

Piknik był współorganizowany przez Urząd Miejski w Suwałkach, Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej oraz Związek Ukraińców w Suwałkach, a dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. W Suwałkach według szacunkowych danych mieszka i pracuje ok. 3 tys. Ukraińców, o których suwalczanie niewiele wiedzą. Celem działań takich jak piknik kulinarny jest pokazanie mieszkańcom Suwałk tradycji i kultury ukraińskiej.

Każdy z zespołów kucharskich przygotował 300 porcji degustacyjnych potraw kuchni ukraińskiej w formie przekąski lub deseru oraz zupy lub dania głównego. Konkurs wygrała drużyna Suwalska Spiżarnia przed  Stowarzyszeniem Litewskich Lokalnych Grup Rybackich i Związkiem Ukraińców.

Przez cały czas trwania imprezy kulinarnej odbywał się kiermasz wyrobów regionalnych, a czas umilały występy zespołów muzycznych. Obejrzeć można było pokazy kulinarne Mikołaja Reya i pokaz kiperski parzenia herbaty w wykonaniu Jerzego Czapli.

Więcej o Pikniku na stronie DwuTygodnika Suwalskiego.

Wydarzenie dofinansowano w ramach projektu „Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu”. Projekt ten jest dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.