Ratowałam każdą cząstkę człowieka

17 lutego 2023

„Ja każdą część ciała ratowałam. Ja nie obcinałam. Tylko doktór Gawlikowski, on był wojskowym lekarzem i w czasie wojny to amputowali, to czasem mówił: „Ja bym się nie bawił”.

Ale doktór Gawlikowski był wspaniałym lekarzem i chirurgiem. Tylko on był przyzwyczajony do innych… […] Bo kiedyś to naprawdę w czasie wojny to, to się amputowało…”

Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej zaprasza na film-opowieść świadka historii dr Henryki Siemaszko-Wilczewskiej, lekarki zasłużonej dla powojennej suwalskiej chirurgii.

Urodziła się w 1926 roku w Suwałkach. Miała długie i pracowite życie… co jednak ciekawe, pani Henryka nie od razu została przyjęta na studia – zabrakło jej punktów „za pochodzenie”. Po maturze w suwalskim liceum przez rok pracowała jako nauczycielka w wiejskiej szkole w Kaletniku. A potem ukończyła studia na Akademii Medycznej w Białymstoku i tak rozpoczęło się jej 37 lat zawodowej pracy lekarza chirurga w Suwałkach. Warto przypomnieć, że leczenie szpitalne odbywało się w zupełnie innym budynku niż dzisiaj…

Z okazji Dnia Kobiet w Chirurgii (22 stycznia), Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce (11 lutego) i zbliżającego się Dnia Kobiet – zapraszamy na projekcję filmu i spotkanie z opowieściami z połowy XX wieku w Suwałkach, a także z bohaterką tego filmu – lekarzem seniorem dr Henryką Siemaszko-Wilczewską.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 23 lutego 2023 roku o godz. 17.00 w sali im. Jadwigi Towarnickiej w Suwałkach, Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach ul. E. Plater 33A.