Za nami tegoroczny Festiwal Literacki Patrząc na Wschód w Suwałkach. Te dwa dni spotkań z wspaniałymi pisarzami i pisarkami zapamiętamy na długo. Od czwartku 10 sierpnia festiwal toczy się dalej w Budzie Ruskiej.
W Polsce żyje dziesięć gatunków dzięciołów. Dorota Zawadzka, znawczyni dzięciołów, opowiedziała między innymi o tym w jakich drzewach dzięcioły najchętniej robią dziuple, dlaczego bębnią i wiele innych ciekawostek. Kolejne spotkanie odbędzie się 11 sierpnia o godzinie 18.00 w Budzie Ruskiej. Program całego Festiwalu TUTAJ.
Od autora książki „O czym szumią wężymordy. Opowieści o trawach, drzewach, porostach i trzcinach, łąkach, miedzach i wędrówkach nasion, a także o wielu innych przyrodniczych sprawach” Wiesława Fałtynowicza dowiedzieliśmy się o super mocach porostów, które same bronią się przed bakteriami i grzybami. Usłyszeliśmy także o wielu innych roślinach, które codziennie mijamy podczas spacerów i ich fantastycznych właściwościach.
Podczas spotkania z Aleksandrą Domańską autorką książki „Trójstyk. Gawęda o granicach” mogliśmy posłuchać o swoistym fenomenie, który opisuje, o granicy krain, która istnieje już ponad 600 lat. Ze splątanych dziejów tego skrawka ziemi Aleksandra Domańska wydobywa głosy jego dawnych mieszkańców, by opowiedzieć, jak bardzo o ich losach decydowała nakreślona na mapie linia. (źródło: znak.pl)
Ostatnie spotkanie z Mirosławem Miniszewskim autorem książek „Opowieści ze wsi obok” oraz „Różnia i inne opowieści ze wsi obok” prowadził Piotr Czaban. Autor mieszkający na granicy z Białorusią jest świadkiem wydarzeń związanych z kryzysem uchodźczym na granicy tuż obok jego domu. Od 2021 roku jest zaangażowany w pomoc humanitarną dla uchodźców. Obecnie jest członkiem Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego, które każdego dnia świadczy tę pomoc profesjonalnie.
Organizator: Stowarzyszanie Kulturalne Bibliofil.
Współorganizator: Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
Partnerzy: Stowarzyszenie Maćkowa Ruda oraz Wydawnictwo Paśny Buriat.
Patroni medialni: DwuTygodnik Suwalski i Niebywałe Suwałki.
Dofinansowano ze środków Miasta Suwałki.