Relacja z Nocy Bibliotek 2024

10 czerwca 2024

Dziękujemy za spędzenie z nami niezwykłych chwil podczas tegorocznej Nocy Bibliotek. 

W sobotę 9 czerwca spotkaliśmy się, by po raz kolejny świętować Noc Bibliotek. Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem „Nic o nas bez nas”. Jest to nawiązanie do koncepcji nowej biblioteki/mediateki. 12 czerwca rozpoczynają się konsultacje w sprawie budowy obiektu. W trakcie imprezy można było zobaczyć wirtualny spacer po budynku oraz wybudowaną przez pracowników Midicentrum wersje z klocków Lego. 

Paulina Polcyn-Nowacka oprowadziła po wystawie ilustracji do właśnie wydanej książki „Kim Jestem?”. Ilustracje tworzone są ręcznie na papierze, malowane akwarelami, rysowane kredkami. W Galerii Zaułek można było kupić książkę, aby poznać przygody dikdika Kima.

Piotr Kuczek przedstawił filmowo-zdjęciową  opowieść „Zasłużeni – zapamiętani i zapomniani” o ludziach kultury spoczywających na suwalskim cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej. Przypomniane zostaną ich sylwetki i dokonania, które warto zachować w pamięci. Od soboty można także oglądać wystawę plenerową, która znajduje się przed budynkiem. Plansze ukazują wartość zabytkowych nagrobków na najstarszym suwalskim cmentarzu. Wystawa jest też opowieścią o spoczywających tam osobach ważnych dla lokalnej historii, ale mniej znanych. 
Wystawę i spotkanie „Zasłużeni – zapamiętani i zapomniani” zrealizowano w ramach projektu „Suwalski cmentarz – księgi zatrzymanego czasu” dofinansowanego ze środków Fundacji BGK z programu „Moje małe ojczyzny”.
Następnie swoje wspomnienia o Radiowo-Telewizyjnym Centrum Nadawczym Krzemianucha przedstawił Franciszek Łupiński, który pracował tam przez 30 lat i na dodatek prowadził kronikę.

Dzieci obejrzały „Bajkowe seanse z teatrzykiem kamishibai i gitarą” i mogły wykonać sowy podczas warsztatów z SOWA Suwałki – „Zrób sowę z SOWĄ, czyli kreatywny recykling”. 
Młodym czarodziejom i czarodziejkom dziękujemy za udział w pokazie mody i gratulujemy wygranym. 
Zajrzeliśmy na moment do świata iluzji, a to za pomocą akcji  „Magiczne pudełka – to nie magia, tylko technika”. 
Jak co roku w tym dniu można było oddać książki bez obawy o karę za nieterminowy zwrot. Następnie każdy miał możliwość spróbować „Tiary Przydziału”, czyli przepysznego tortu. 
Następnie najmłodsi obejrzeli film, a starsi wysłuchali „Koncertu cieni i barw”, podczas którego wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach. I na tym zakończyliśmy tegoroczną Noc Bibliotek.