Czytanie poezji Marii Konopnickiej w ogrodzie botanicznym, zwiedzanie zabytkowej architektury drewnianej oraz tworzenie mieszanek ziołowych to tylko część warsztatów dla bibliotekarzy w Ziołowym Zakątku.
Przewodnik zaprezentował nam imponującą kolekcję Podlaskiego Ogrodu Botanicznego, która liczy ponad 1500 gatunków na obszarze 12 hektarów. W tajniki architektury drewnianej wprowadził nas Piotr Kuczek – bibliotekarz i etnolog. Przykłady mieliśmy na wyciągnięcie ręki: zabytkowy drewniany kościół (pierwotnie cerkiew unicka z II poł. XVII wieku, zmieniona na kościół w 1923 r.), wiejskie domy z połowy XIX wieku przenoszone z różnych miejscowości województwa podlaskiego, biblioteka wiejska. Podczas warsztatów zielarskich poznaliśmy przepisy na mieszanki przypraw i lecznicze mikstury, wysłuchaliśmy również opowieści ludowych związanych z niektórymi ziołami. Otoczeni intensywnymi woniami roślin, spędziliśmy dzień rozbudzając kreatywność, dlatego do swoich bibliotek wróciliśmy przepełnieni wiedzą i nowymi pomysłami na działania. Dziękujemy prowadzącym i przewodnikom za wypełnienie czasu ogromną dawką wiedzy i zaangażowania.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Urodziny Marii Konopnickiej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.