Zapraszamy w piątek, 10 marca, o godz. 17.00 na spotkanie z Birutė Jonuškaitė autorką książki „Maestro”. Wydarzenie współorganizujemy z „Borderland – Pogranicze, Sejny” oraz „Wydawnictwem Pogranicze”. Spotkanie poprowadzi Luiza Podziewska.
Joanna Tabor, tłumaczka książki “Maestro”, o książce:
“Tytułowego Maestra poznali już czytelnicy wydanej kilka lat wcześniej powieści Maranta, w której postać ta stanowiła ważny element opowieści trzech niezwykłych kobiet, reprezentujących trzy pokolenia pełnej tajemnic rodziny.
Tym razem Maestro ma szansę na własną opowieść, dzięki której ukazuje się nam w nieco innym świetle. Schorowany, dobiegający kresu życia Wiktor, wybitny artysta malarz, ale też zatwardziały cynik i odpychający mizantrop, stopniowo – i opornie – odkrywa się̨ przed Rasą, swoją późno odnalezioną wnuczką, próbując wykorzystać ostatnią szanse na stworzenie kimś bliskiej relacji. Poznajemy szczegóły dzieciństwa chłopca z „dobrego domu”, wypraw w zakazane rejony przedwojennej Warszawy, wakacji spędzanych na letnisku nad jeziorem Gaładuś i traumatycznych doświadczeń z czasu wojny.
Maestro to opowieść o niegojących się ranach, o uczeniu się miłości i o tym, że każdy z nas nosi w sobie mrocznego bliźniaka”.
Spotkanie odbędzie się 10 marca o godz. 17.00 w sali im. Jadwigi Towarnickiej.
O poprzedniej książce autorki „Maranta” przeczytacie na stronie wydawnictwa >>> TUTAJ.
Birutė Jonuškaitė (BIRUTA AUGUSTINIENĖ) urodziła się na Sejneńszczyźnie. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Wileńskim. Po studiach pracowała w suwalskich „Krajobrazach”, potem zamieszkała w Wilnie. Siedem lat była redaktorem naczelnym popularnego na Litwie czasopisma „Rodzina”. Birutė Jonuškaitė pisze opowiadania, powieści i wiersze, tłumaczy literaturę polską na język litewski. Napisała także pięć zbiorów opowiadań, siedem powieści, dwie książki eseistyczne i dwa tomiki poezji. Pięciokrotnie otrzymała nagrodę literacką Litwy za najlepszy utwór prozatorski roku oraz dwa razy Nagrodę Ministerstwa Kultury Litwy za twórczość publicystyczną w dziedzinie kultury. W 2006 roku została uhonorowana nagrodą im. Witolda Hulewicza za zbliżenie polskiej i litewskiej literatury. Jej powieść „Maranta“ otrzymała tytuł najlepszej powieści 2015 r.