15 maja 2025 roku o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Halickim–poetą, autorem tomików takich jak „Miłość i inne przypadki”, „Westchnienie”, „Ludzie bezcelowi”, „Między ciszą i milczeniem”, „Nadzieje na mieliznach duszy”.
dr Andrzej Halicki:
– poeta (autor pięciu książek poetyckich, laureat ogólnopolskich konkursów literackich, przewodniczący jury ogólnopolskiego konkursu poetyckiego),
– społecznik (m.in. wolontariusz w schronisku dla bezdomnych zwierząt, uczestnik kwest społecznych, organizator akcji sprzątania lasu, autor projektów do budżetu obywatelskiego, autor ponad 100 petycji, dzięki którym udało się zmienić jakość życia mieszkańców oraz poprawić prawo również na poziomie Sejmu RP),
– doktor nauk prawnych (autor kilkunastu książek, ok. 150 publikacji w tym m.in. w Rzeczpospolitej, Gazecie Prawnej).
Książki poetyckie:
- „Miłość i inne przypadki” (2019)
- „Westchnienie” (2020)
- „Ludzie bezcelowi” (2021)
- „Między ciszą i milczeniem” (2022)
- „Nadzieje na mieliznach duszy” (2024)
Andrzej Halicki został wyróżniony w XVIII konkursie Suwalskie Limeryki Latem za „limeryk chodziarza”:
chodziarz Józek z Wigier rodem
poznał pannę mimo-chodem
akcja wartko się toczyła
jednak panna się zbiesiła
zaczął jeździć samo-chodem
Recenzja ostatniej książki poetyckiej „nadzieje na mieliznach duszy” (Warszawa, 2024)
„Poeta piszący między słowami
Andrzej Halicki potrafi w wierszach uchwycić znamiona życia i czasu. To poeta piszący między słowami. Zauważa „przedawnione jutro”, „tresowane godziny”, „mapę cieni”. Dostrzega, że komuś „przypala się życie”, a ktoś inny „odpadkami sumienia dokarmia gołębie”. Szuka duszy, pytając o „coraz bardziej idealny” świat.
Gry językowe i terminologiczne poety niszczą schematy, aby uratować nam życie. Czujemy, jak między scenami i myślo‑obrazami powstaje napięcie, które tu i ówdzie pęka. W dramatycznej scenerii budzą się archetypy naszej duchowej tradycji – wiara, nadzieja, miłość. Unoszeni w rejony wyższej sztuki, wybawiamy się z banalności i chaosu. Mamy szansę na tę i inne nadzieje ukryte między słowami”
Zenon Waldemar Dudek