Spotkanie z Tadeuszem Buchowieckim

Dodano: 8 listopada 2021

Zapraszamy na spotkanie z Tadeuszem Buchowieckim pt. „Wyprawa polarna dookoła Svalbardu 2021”, które odbędzie się 18 listopada o godz. 17.00 w Sali im. J. Towarnickiej, II piętro Biblioteki przy ul. E. Plater 33A.

Wstęp wolny. Wejściówki do odbioru od 10 listopada w Bibliotece.

Tadeusz Buchowiecki o wyprawie: „W tej wyprawie, na pokładzie jachtu OCEAN B nasza trzynastoosobowa załoga pokonała blisko 2000 Mm na trasie: Longyearbyen – Prins Karls Forland – Ny Alesund – Danskøya – Amsterdamøya – Moffen – 82°32.75′ N – Kvitoya – Storoya – wschodnia ściana lodowca Austfona – wyspy Kong Karls Land – Freemansundet – wschodnie wybrzeże wyspy Edgoya – lodowiec Stonebreen – Halvmaneoya – wschodnie i południowe wybrzeże wyspy Hopen – wyspa Bjornoya – Norwegia.

Choć celem wyprawy było opłynięcie całego Archipelagu Svalbard, to dopłynięcie do 82° 32.75′ N daje dużo satysfakcji, bo to czwarty „wynik” w światowym żeglarstwie polarnym spośród tych, którzy jachtem wybrali się w stronę Bieguna Północnego, w tym drugi wynik z 2020 roku, który również należy do nas.”

SVALBARD 2021
Trasa Wyprawy polarnej dookoła Svalbardu 2021
plakat spotkania z Tadeuszem Buchowieckim

To nie pierwsza wyprawa Tadeusza Buchowieckiego. Poprzednią odbył na statku „Ocean A” żeglując wzdłuż wschodniego brzegu Grenlandii, we wrześniu 2018 roku, osiągnął rekordową pozycję w płynięciu na północ jak najbliżej bieguna: 79 stopni 40 minut szerokości geograficznej północnej, ustanawiając tym samym nowy rekord świata przejścia pod żaglami w tym kierunku. Załoga statku „Ocean A” składała się z 16 osób, a T. Buchowiecki pełnił w niej funkcję III oficera.

Suwalski przedsiębiorca T. Buchowiecki odkrył w sobie pasję żeglarską dopiero po 40-ce. Ale zdążył już żeglować wielokrotnie na dużych żaglowcach morskich, takich jak Pogoria, Kapitan Borchardt czy La Grace po Morzu Śródziemnomorskim czy Oceanie Atlantyckim.

Kategorie: Aktualności

Góra