Suwalska interaktywna pocztówka z Wajdą w tle

15 września 2021

6 marca minęła kolejna rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. Tym razem proponujemy naszym Gościom (czytelnikom i nie tylko) interaktywną pocztówkę (wspomnienie) dedykowaną pamięci tego wyjątkowego człowieka – naszego rodaka.

„Gdybym zdecydował się kiedykolwiek zrobić film fabularny o sobie, rozpoczynałby się on od zamglonych, mało ruchliwych obrazów: zachodzące czerwone zimowe słońce w perspektywie ulicy Kościuszki w Suwałkach; nocna ślizgawka przy gazowych latarniach w parku miejskim (…) konna orkiestra 2. Pułku Ułanów w czasie defilady 3 Maja. (…) Urodziłem się w Suwałkach”. Wajda A., Autobiografia : kino i reszta świata, Kraków 2013. 

Pocztówka interaktywna oparta jest na fińskiej aplikacji ThinkLink*. W Pracowni wykorzystujemy ją zgodnie z założeniem twórców – aby mocniej związać rzeczywiste obiekty ze zgoła nie fizyczną treścią – tym razem ze wspomnieniami, cytatami, po prostu z przeszłością naszego miasta. 

Odsłona pierwsza – Suwalska interaktywna pocztówka z Wajdą w tle. Dom.

Interaktywna pocztówka przygotowana w Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej suwalskiej biblioteki. Po najechaniu kursorem myszy na ikonę ukazuje się tekst, lub dodatkowe obrazy czy zbliżenia.

Odsłona druga – 41 Suwalski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Interaktywna pocztówka przedsztawiająca zdjęcie przemarszu wojska

Fragment z: A. Wajda, „Autobiografia : kino i reszta świata”, Kraków 2013. „Z dzieciństwa zapamiętałem zajęcia na placu ćwiczeń – robienie lancą i szablą. Podziwiałem konie – które służąc dłużej niż żołnierze, umiały znacznie więcej i lepiej rozróżniały rozkazy trąbki niż jeźdźcy”.

„Po Ojcu zostały mi narty, jeszcze z Suwałk – ciężkie drewniane dechy – i rower, który przez całą wojnę starałem się naprawić i na którym kręciłem się w kółko po podwórzu, gdyż na ulicy mógłbym zwrócić uwagę Niemców”.

Kolejna interaktywna pocztówka z Wajdą w tle przypomina tym razem o przełomowych wydarzeniach w naszej historii – o wyborach parlamentarnych 1989 roku.

Odsłona trzecia Senator

Interaktywna pocztówka o Andrzeju Wajdzie i wyborach w ’89 roku

Wajda tak pisał we wspomnieniach: „Gdy przyjechałem do Suwałk, mojego rodzinnego miasta, to wiedziano tam, jak ja się nazywam, jakie filmy zrobiłem. Więc wybór był prosty: jeżeli po stronie partyjnej startował miejscowy generał, a na to samo stanowisko w Senacie startowałem ja, to przynajmniej wyborcy wiedzieli, kto jest kim i co reprezentuje”. (W. Bereś, K. Burnetko, Andrzej Wajda : podejrzany, Warszawa 2013).

„Dlaczego nagle ja, reżyser, zamiast robić film o tym, co się dzieje, biorę bezpośredni udział w wydarzeniach politycznych? No bo w Polsce tradycją się stało, że artyści zawsze w pewnym momencie angażowali się w sprawy publiczne. (…) Artysta tylko do pewnego momentu jest artystą, a potem musi poświadczyć sobą zaangażowanie po właściwej stronie”. (W. Bereś, K. Burnetko, Andrzej i Krystyna : późne obowiązki, Kraków 2017).

Odsłona czwarta – Pamięć

Podczas swojej ostatniej wizyty w Suwałkach w 2016 roku Wajda mówił: „To jest miasto nie do poznania. Nie zdajecie sobie sprawy, jak ono się przekształciło, jak się stało miastem cywilizowanym, jak szczęśliwym trafem te budowle sprzed lat, które mi przypominają się jeszcze z dzieciństwa, uratowały się. (…) Suwałki mają swoją tradycję i dobrze, że się jej trzymają (…) A jednocześnie duch Suwałk pozostał”.Fragm. z: W. Bereś, K. Burnetko, „Andrzej i Krystyna : późne obowiązki”, Kraków 2017. 

Interaktywna pocztówka o Andrzeju Wajdzie stworzona przy pomocy ThingLink

________

*ThingLink to cyfrowe narzędzie, które powstało z pomysłu połączenia obiektów w środowisku fizycznym z osobistymi cyfrowymi informacjami o nich. Z biegiem lat pomysł rozszerzył się o wykorzystanie obiektów cyfrowych, wirtualnych wycieczek, które ułatwiają ludziom dostęp do miejsc i sytuacji w fizycznym świecie. W 2018 roku aplikacja ThinkLink otrzymała nagrodę UNESCO „za wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji”.