Tydzień Bibliotek: Filia nr 1

Dodano: 14 maja 2021

Kolejnym miejscem, które chcemy Wam zaprezentować jest Filia nr 1 naszej biblioteki. Usytuowana jest w piwnicy budynku suwalskiego szpitala, pomiędzy wejściem do bufetu a pracownią tomografii komputerowej.

Filia wyróżnia się zbiorem publikacji medycznych, z których korzysta między innymi personel i administracja szpitala. Zarejestrowanych jest tam ponad 1200 czytelników, z czego około 30% to mieszkańcy pobliskiego osiedla. Znajduje się tam ponad 24 tysiące książek. W lutym 2014 r. została przeniesiona do większego, ponad 80-metrowego, pomieszczenia.

W 2017 roku w ramach akcji „Listopadowe prześmiechy” powstały zdjęcia sleeveface, które wykonał fotograf Piotr Malczewski. Polecamy książki ze zdjęć, które znajdziecie w Filii nr 1.

Co to jest Sleeveface? To fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki bądź płyty częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem. Określenie jest trudno zgrabnie przetłumaczyć na polski, zatem będziemy posługiwać jego angielską wersją. Termin sleeveface powstał w kwietniu 2006 i został upowszechniony przed Johna Rostrona i Carla Morrisa, w wersji winylowej, w publikacji o tej samej nazwie. Samo zjawisko powstało wcześniej, zwłaszcza z wykorzystaniem płyt winylowych i oczywiście upowszechniło się za sprawą mediów społecznościowych.

Kategorie: Aktualności

Góra