Dziś o Wypożyczalniach dla dzieci i młodzieży, ulubionych książkach małych ludzi oraz o tym dlaczego warto czytać dzieciom i zapisać je do biblioteki
Wypożyczalnia dla dzieci to miejsce dla najmłodszych miłośników książek. Żeby dziecko je odnalazło, niezbędny jest rodzic, babcia lub dziadek, którzy wprowadzą je, pokierują i zainteresują książką. Od jakich książeczek specjalistą musi być bibliotekarz, aby sprostać wymaganiom dziecka, które pojawia się w wypożyczalni? Znać się musi na książkach o samochodach, dinozaurach, wróżkach, księżniczkach, zwierzętach. Jeśli wcześniej dzieci dadzą się namówić przez rodziców lub bibliotekarzy na inne, nieznane dotąd książki, przy kolejnej wizycie chcą zgłębiać przygody samochodzika Franka (seria o samochodziku Franku – Elżbieta Wójcik), Basi, która woli ubrania w paski niż różowe sukienki (seria książek o Basi – Zofia Stanecka), Alberta, który mieszka z tatą i kiedy czuje smutek lub złość, wbija gwoździe w deski (seria o Albercie – Gunilla Bergström), o żubrze Pompiku, który, tak jak cała jego rodzina, ma imię zaczynające się na literę „P” (seria o żubrze Pompiku – Tomasz Samojlik), o Neli, która podróżuje po całym świecie (seria National Geographic), o kosmosie (książki dr Tomasza Rożka i Artura Chmielewskiego) interesujące zwłaszcza odkąd w lutym 2021 r. na Marsie wylądował łazik Perseverance… i można tak wymieniać i wymieniać, bo każde dziecko ma swoją ulubioną serię książek. I tak z prostych opowieści, które towarzyszą małemu dziecku, historie stają się coraz bardziej skomplikowane i dłuższe, a dziecko staje się nastolatkiem i przewędrowuje do drugiego pokoju – czyli do Wypożyczalni dla młodzieży.
Co czyta młodzież? Dużym powodzeniem cieszy się fantastyka, s-f, przygoda i komiks. Czytane są pomiędzy lekturami, które dzięki temu stają się przyjemniejsze do przejścia. Nastolatkowie lubią sami wybierać sobie książki. Tropią je często w milczeniu, długo obserwując każdy regał. (Dzieci również często wolą same decydować, co będzie im czytane – z chwilą udostępnienia Wypożyczalni dla dzieci znów stało się to możliwe).Kiedy można zapisać dziecko do biblioteki? Jak najszybciej po urodzeniu! W naszych zbiorach mamy książeczki dostosowane do każdego wieku dziecka. A co daje czytanie dziecku od najmłodszych lat? Zaszczepia zamiłowanie do czytania, ale to tylko jedno z dobrodziejstw. Inne – to budowanie relacji z dzieckiem, wzbogacanie jego zasobu słów, nauka spędzania wolnego czasu, rozbudzania jego wyobraźni, rozumienie świata poprzez poznanie, jak rozumieją go inni. Po prostu przyjdźcie do biblioteki, znajdziemy także coś dla Waszych dzieci. I jeszcze jedno. W naszej wypożyczalni jest dużo nowości. Myli się ten, kto myśli inaczej. Sporo książek mamy też od Was, Drodzy Czytelnicy, za co dziękujemy.