Urodziny Mikołaja Kopernika w SOWA Suwałki

Dodano: 20 lutego 2023

W naszej SOWA – Strefie Odkrywania Wyobraźni i Aktywności obchodziliśmy 550-te urodziny najwybitniejszego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika.

Na urodzinach nie mogło zabraknąć niezwykłego tortu z upominkami. W czasie spotkania nagrody odebrali laureaci konkursu plastycznego „Kartka urodzinowa dla Mikołaja Kopernika” zorganizowanego przez SOWA  we współpracy z Centrum Nauki Kopernik.

Autorzy wielu z nich wykazali się niezwykłą pomysłowością. Na konkurs nadesłano m.in. piniatę-rakietę kosmiczną i urodzinową kartkę w kształcie kamienicy, w której urodził się M. Kopernik. Nie zabrakło też niezwykłych życzeń na 550-lecie urodzin najwybitniejszego polskiego astronoma. Tymon i Paweł Bydelscy życzyli M. Kopernikowi:

„Jesteś najstarszym na świecie
Toruńskim piernikiem
Choć piąte już stulecie
Pozierasz na to wszystko- z nieba
Trwaj.”

M. Kopernik to najwybitniejszy polski naukowiec. Był prawnikiem, doktorem prawa kanonicznego, lekarzem, astronomem, astrologiem, matematykiem, fizykiem, ekonomistą, kartografem, filologiem, filozofem i strategiem wojskowym. Najbardziej znany jest jako twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. W swoim największym dziele „O obrotach sfer niebieskich” przedstawił  swoją wizję Wszechświata. O Mikołaju Koperniku mówi się, że wstrzymał słońce i ruszył ziemię. (źródło: DwuTygodnik Suwalski)

Kategorie: AktualnościSOWA Suwałki

Góra