W Tarnopolu planowane jest przeprowadzenie akcji „BIBLIOTEKA POD GOŁYM NIEBEM”

Dodano: 7 lutego 2022

W ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 Rada Miasta Tarnopola realizuje projekt „Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu” wspólnie z partnerem zagranicznym – Biblioteką Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, Podlaskie, Polska).

Celem projektu jest promocja lokalnej kultury i historii, budowanie wzajemnego zrozumienia między Polską a Ukrainą, poprawa wizerunku obu miast i ich dostępności dla zwiedzających.

Na miejsce realizacji projektu wybrano biblioteki. Bo w dzisiejszych czasach biblioteka to nie tylko miejsce, w którym można w ciszy poczytać książkę, ale także centrum życia towarzyskiego i kulturalnego, które może przyciągnąć szerokie grono odbiorców.

Niestety, ze względu na ograniczenia kwarantanny, działania projektowe odbywały się w ciągu roku online.

I tak 28 stycznia 2021 r. w Centralnej Bibliotece Miejskiej odbyła się wstępna konferencja internetowa, na której ponad 20 osób zaprezentowało Tarnopol. W wydarzeniu wzięło udział ponad 10 uczestników ze strony polskiej.

Do tej pory większość zaplanowanych działań została już wykonana.

W szczególności w ramach Dnia Miasta Tarnopola 28 sierpnia br. odbyły się Dni Kultury Polskiej. W wydarzeniu wzięła udział delegacja z Suwałk, w skład której weszli [zastępca prezydenta Suwałk] Roman Rynkowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach – Jacek Niedźwiedzki, skarbnik miasta Wiesław Stelmach, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach Maria Kołodziejska i inni.

Goście zwiedzili bibliotekę-muzeum „Literacki Tarnopol”, gdzie odbyła się prezentacja artbooków i dźwiękowych bajek powstałych w ramach projektu.

Nawiasem mówiąc, bibliotekarze Tarnopola wykonali trzy artbooki: „Maria Konopnicka w wymiarze czasu” (projekt Centralnej Biblioteki Miejskiej), „Historia Kultury Ukraińskiej” (projekt filii biblioteki nr 4 dla dorosłych), „Kulturalna Dziedzictwo Polski” (projekt filii biblioteki nr 5 dla dzieci). Wszystkie dzieła sztuki wykonane są w dwóch językach – ukraińskim i polskim.

Osobowości twórcze Tarnopola pracowały przy tworzeniu materiału audiowizualnego do bajek w języku ukraińskim, a dzięki pracy nauczycielki TNPU, tłumaczki, bajkopisarki Natalii Lobas i poety, tłumacza Jurija Zawadzkiego, baśnie naszych autorów brzmią teraz po polsku.

Trwa aktywna faza realizacji projektu. W szczególności trwają prace przygotowawcze do organizacji nie mniej interesujących wydarzeń, w tym akcji ulicznej „Biblioteka pod gołym niebem”.

Na to wydarzenie zakupiono 500 książek w celu wymiany między partnerami. W Tarnopolu każdy będzie miał okazję przeczytać i obejrzeć nową polską literaturę. W związku z tym miłośnicy literatury ukraińskiej będą mogli to zrobić w Suwałkach.

Planowane jest również zorganizowanie wystaw fotograficznych, które będą wizualizowane przez miasta partnerskie. W Polsce wydarzenie to będzie poświęcone Dniu Suwałk. W tym celu wykonaliśmy szereg zdjęć, a także wymieniliśmy się zdjęciami o naszych miastach.

W ramach promocji polskiej kultury i w ramach projektu mieszkańcy Tarnopola będą mogli również obejrzeć spektakl polskiego autora A. Saramonowicza „Testosteron, czyli hormon miłości” w Tarnopolskim Akademickim Regionalnym Teatrze Dramatycznym. T. Szewczenko.

Źródło: http://gazeta.te.ua/u-ternopoli-zaplanovano-provesty-aktsiyu-biblioteka-pid-vidkrytym-nebom/?fbclid=IwAR2Z-tWu2E6xpKX4Ah5XfxrAV-3UgHFiVxjLJ9QXhRP6oFyMA4fxjnV3h9U

Kategorie: Aktualności

Góra