Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i jej Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA zrealizowały cykl bezpłatnych warsztatów familijnych dla dzieci z Polski i Ukrainy oraz ich opiekunów.
Warsztaty Familijne były zajęciami przeznaczonymi dla dzieci w wieku 5–8 lat wraz z opiekunami. To okazja do wspólnego prowadzenia doświadczeń, testowania, szukania odpowiedzi na trudne pytania. Tematy były różnorodne, a scenariusze łączą zabawy badawcze i ruchowe, eksperymenty, obserwowanie procesów, zadania konstrukcyjne.
Założeniem warsztatów była integracja polskich i ukraińskich rodzin podczas rodzinnych odkryć naukowych.
Pierwsze warsztaty familijne odbyły się w kwietniu w SOWA – Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Suwałkach. Podczas zajęć uczestnicy m.in. poznali tradycje wielkanocnych, wykonali eksperymenty i konstrukcje z jajem w roli głównej, wiązali węzły, konstruowali własne obiekty pływające.
W maju odbyły się kolejne zajęcia:
„Co fruwa, a co lata? – jak przyroda inspirowała ludzi do latania”, na które zaprosiła Filii nr 3 przy ul. Północnej 26.
Co jest Nam niezbędne do życia? Czy powietrze można dotknąć lub zobaczyć? Warsztaty „Zobaczyć niewidzialne” odbyły się 15 maja w Filii nr 2 przy ul. Klonowej 41.
„Muzyka w Midicentrum” i „Robotyka w Midicentrum” to tytuły warsztatów, które odbyły się 15 i 22 maja w naszym Kreatywnym Ośrodku Nauki i Technologii.
Ostatnie warsztaty odbyły się 17 maja do pracowni „Smykałka” w budynku biblioteki przy ul. E. Plater 33a.
Warsztaty są elementem międzykulturowego programu „Razem dla lepszej przyszłości”, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i finansowanego przez Fundację Deilotte.