Wystawa Kim Jestem? Pauliny Polcyn-Nowackiej

07 czerwca 2024

Wystawę „Kim Jestem?” Pauliny Polcyn-Nowackiej od 8 czerwca do 20 lipca 2024 można będzie oglądać w naszym budynku przy ul. E. Plater 33a.

Na wystawie można obejrzeć rysunki, które wchodzą w skład książki „Kim Jestem?”. Zarówno główni bohaterowie, jak i ich świat został wzbogacony o mnóstwo detali i dodatkowych elementów z przyrody. Kreowane postacie „ożywają” i na zawsze zostają zapamiętane. Dzieci poznają nie tylko przygody Kima i innych bohaterów, ale także być może nieznane im nowe gatunki zwierząt. Wszystko okraszone botanicznymi ilustracjami, bioróżnorodnością w różnych jej formach i kolorach. Ilustracje tworzone są ręcznie na papierze, malowane akwarelami, rysowane kredkami.

Na wystawie znajdują się też rysunki z poprzedniej książki ilustratorki pt. „Jak Kuba zobaczył, co jest po drugiej stronie drogi”.

Oto kilka słów od Magdy Brzezińskiej, autorki tekstu do książki „Kim Jestem?”:

„Bajka o dikdiku Kimie to opowieść, którą wprawdzie pisałam z myślą o osobach w spektrum autyzmu i ich rodzinach, ale tak naprawdę jest opowieścią o każdym z nas, bo na różnych etapach życia sami zadajemy sobie pytanie o to, kim jesteśmy i czy (i w jaki sposób) wpasowujemy się w nasze wyobrażenie na własny temat, w wyobrażenie innych ludzi na nasz temat.  
Na różnych etapach życia przekonujemy się również, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta i jednoznaczna. I że aby ją odnaleźć, trzeba wyjść poza granice pewnych stereotypów, którymi kieruje się nasze myślenie. Spróbować pomyśleć o sobie i innych inaczej. Wyjść poza granice, tak jak wyszedł dikdik Kim, bohater mojej opowieści, poza granice rodzinnego domu i podwórka, miejsca bezpiecznego, gdzie zawsze był kochany i akceptowany, i gdzie nikt nie zauważał jego „inności”, i nie pytał o to, kim jest, skoro jest tak inny od innych. 
Wyprawa, droga, którą podjął, przyniosła mu jednak wiele korzyści – spotkał się z innymi, przekonał się, że nie ma jednego sposobu postrzegania świata i że być może ważniejsze od tego „kim jesteś?” jest to, że „jesteś” i że zawsze jesteś „z kimś, wobec kogoś, dla kogoś”. (źródło: zrzutka.pl)