Spotkanie. Cmentarz to księga – odczytajmy ją

19 stycznia 2024

Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej naszej Biblioteki rozpoczyna dokumentowanie grobów osób spoczywających na zabytkowym suwalskim cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej.

Biblioteczny projekt pn. „𝐒𝐮𝐰𝐚𝐥𝐬𝐤𝐢 𝐜𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐳 – 𝐤𝐬𝐢𝐞̨𝐠𝐢 𝐳𝐚𝐭𝐫𝐳𝐲𝐦𝐚𝐧𝐞𝐠𝐨 𝐜𝐳𝐚𝐬𝐮” dofinansowany przez Fundację BGK z programu „Moja mała ojczyzna” ma na celu upamiętnienie osób spoczywających na suwalskim cmentarzu.
O podzielenie się wspomnieniami apelujemy do wszystkich, którzy pamiętają (czy może są członkami rodzin) spoczywających na cmentarzu przy
ul. Bakałarzewskiej osób, o których warto opowiedzieć: społeczników, nauczycieli, wojskowych, rzemieślników, zapomnianych altruistów…
Z pewnością wielu z nas ma w rodzinie przodka, który pozostawił po sobie jakieś dzieło i warto go upamiętnić.

Z tych informacji powstanie schematyczny plan cmentarza rzymskokatolickiego z zaznaczeniem upamiętnionych miejsc pochówku, który będzie udostępniony na stronie internetowej Biblioteki digi.bpsuwalki.pl. Zebrane materiały posłużą też do realizacji filmu i wystawy w maju i czerwcu br.
Tymczasem zapraszamy na spotkanie organizacyjne chętnych wolontariuszy – młodzież i dorosłych – do tworzącej się grupy poszukiwania informacji o cmentarzu (a czasem i porządkowania grobów). 

𝐒𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐨𝐝𝐛𝐞̨𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐰 𝐬́𝐫𝐨𝐝𝐞̨ 𝟐𝟒 𝐬𝐭𝐲𝐜𝐳𝐧𝐢𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟒 𝐫. 𝐨 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟕.𝟑𝟎 𝐰 𝐏𝐫𝐚𝐜𝐨𝐰𝐧𝐢 𝐒𝐦𝐲𝐤𝐚ł𝐤𝐚 (𝐮𝐥. 𝐄. 𝐏𝐥𝐚𝐭𝐞𝐫 𝟑𝟑𝐀, 𝐩𝐚𝐫𝐭𝐞𝐫).

Na naszej stronie www.digi.bpsuwalki.pl, a niebawem w oddzielnej zakładce, będą publikowane systematycznie znajdowane i pozyskane informacje o zmarłych spoczywających na cmentarzu.
Uwaga – są już pierwsze informacje! Ale o tym niebawem…

Prace są realizowane w ramach projektu „Suwalski cmentarz – księgi zatrzymanego czasu” dofinansowanego przez Fundację BGK z programu „Moja mała ojczyzna”.
Jesteśmy przekonani, że ten projekt pozwoli przywrócić powszechną niegdyś, dodatkową funkcję cmentarza – ogrodu pamięci.