18 maja 2017 roku Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zorganizowała po raz trzeci debatę w ramach projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”.
„Jak budować wspólnoty lokalne?” to był temat debaty zorganizowanej przez suwalską Bibliotekę. W dyskusji wzięło udział 19 osób, między innymi Sekretarz Miasta Suwałk, suwalski radny, przedstawiciele Suwalskiej Rady Seniorów, suwalskich instytucji oraz organizacji pozarządowych, studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.
Uczestnicy debaty dyskutowali na temat tego, co wpływa na to, że mieszkańcy miasta stają się wspólnotą. Zdecydowali, że najważniejsze „czynniki” łączące wspólnotę lokalną to:
– cel – zrozumienie wspólnych potrzeb,
– wspólne wartości – głównie otwartość i tolerancja,
– przestrzeń do działania – warunki finansowe, instytucjonalne, osobowe, sąsiedzkie itp., które umożliwiają działanie na rzecz wspólnego interesu.
Podczas debaty dyskutujący zastanowili się również nad tym, co można zrobić na poziomie lokalnym, by wzmacniać to, co łączy mieszkańców (co mogą zrobić władze lokalne, instytucje, organizacje pozarządowe, sami mieszkańcy). Najważniejsze sposoby wzmacniania wspólnoty (tzw. „wzmacniacze wspólnoty”) to:
– wzmocnienie komunikacji między ludźmi np. przez organizację debat, szkoleń itp.,
– aktywne i świadome wybieranie władz,
– organizowanie lokalnych imprez kulturalnych, które będą powszechnie dostępne.
Debata zorganizowana przez bibliotekę była częścią ogólnopolskiego projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Partnerem Strategicznym projektu jest PKO Bank Polski. Partnerem merytorycznym jest Instytut Książki. Projekt objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach otrzymała zaproszenie do udziału w tej inicjatywie jako jedna z 55 placówek z całej Polski.
Konkluzje z suwalskiego spotkania zostały przesłane do organizatorów przedsięwzięcia, którzy dokonają całościowego podsumowania debat. Wnioski i pomysły wynikające z debat lokalnych zostaną wykorzystane podczas Kongresu Obywatelskiego – dorocznego wydarzenia organizowanego od blisko 10 lat przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu.
„Kompetencje przyszłości – jak rozwinąć nasze skrzydła?” – debata lokalna w Suwałkach w 2015 r.