„Proszę mnie przytulić” Przemysław Wechterowicz

No już, natychmiast, przytulaj mnie! – chciałoby się powiedzieć do pierwszej napotkanej osoby, po przeczytaniu tej uroczej książeczki. Jej bohaterami jest tata Niedźwiedź i syn Niedźwiadek. Pewnego ranka wybierają się na spacer, by przytulać każdego, kto pojawi się na ich drodze. Ale po co? – ktoś zapyta. Ano po to, aby mieć udany dzień. Taki sposób na dobry humor i miłe spędzenie czasu zdradził swojej latorośli tata Niedźwiedź. Okazuje się, że metoda naprawdę działa. Przytulanie jest „fajne” i choć niektórzy są nieco zaskoczeni wylewnością Misiów, to reakcje są jednak pozytywne. W trakcie swojej wędrówki po lesie przytulają bobra, łasicę, parę zajęcy, wilka, łosia, anakondę, gąsienicę oraz pana myśliwego. Spotkanie z każdym zwierzątkiem jest miniopowieścią.

Pozycja ta niesie proste, ale jakże ważne przesłanie – nawet niewielkie gesty znaczą wiele. Mogą poprawić nastrój, rozweselić, wzruszyć, stopić komuś lód w sercu. To co przykuwa uwagę, to fakt, że o przytulaniu, o czułych gestach rozmawia dwóch „mężczyzn”. Zapewne autor chciał przełamać stereotyp, że takie czyny zarezerwowane są przede wszystkim dla „słabszej płci”. A to przecież nieprawda. Mężczyźni również mogą (a nawet powinni) przytulać, dumnie z podniesioną głową!

Przy pozycjach dla dzieci, prócz treści, równie ważną rolę odgrywają ilustracje. „Proszę mnie przytulić” jest kolejną książką, do której ilustratorka Emilia Dziubak wykonała przepiękne, ciepłe rysunki. Kiedy się je ogląda, ma się nieodpartą chęć, by wszystkie te zwierzaki wyskoczyły ze stron, a my byśmy je przytulali, przytulali i przytulali.

Książka uzyskała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy 2014 w kategorii literatura dla dzieci i młodzieży oraz wyróżnienie w Konkursie Książki Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej w 2013 roku. Ponadto została wpisana do katalogu Białych Kruków „White Ravens 2014”, książek z całego świata rekomendowanych przez Internationale Jugendbibliothek, a także na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Serdecznie polecamy! Przytulanie jest dobre na wszystko!

autor recenzji: Kamila Sośnicka