Zapraszamy na wystawę grafik WYBRUKOWANE Joli Grabowskiej i spotkanie z artystką uzupełnione autorskim premierowym pokazem multimedialnym – PAVING YOUR WAY 6 października 2016 r.o godz. 17:00 w naszej Bibliotece, w sali im. J. Towarnickiej.
Podczas spotkania artystka opowie o tradycyjnych technikach graficznych wykorzystanych w swoich pracach. Wystawę grafik „Wybrukowane” uzupełni autorski premierowy pokaz multimedialny – PAVING YOUR WAY, którym Jola Grabowska mówi tak:
„Projekt PAVING YOUR WAY jest etiudą fotograficzną, skomponowaną z fotografii przedstawiających nastrój wybetonowanych miast, z ulicami coraz szczelniej pokrytymi asfaltem lub kostką brukową. Miejsc, w których coraz mniej jest naturalnie wydeptanych ścieżek i nawet woda płynie wytyczonymi kanałami. Nasze otoczenie jest usystematyzowane i zorganizowane – przyzwyczailiśmy się do tego i może nawet czujemy się z tym wygodnie. Są jednak sytuacje, gdy czujemy, że nasza przestrzeń życiowa jest ograniczana, zaczyna nam brakować oddechu, a własne myśli zdają się być zabrukowane jak ziemia, po której chodzimy. Projekt „Paving your way” jest moją formą apelu o torowanie dróg dla myśli, by mogła wznieść się ponad poziom bruku, który w każdym mieście wygląda jednakowo. W projekcie zawarte jest też odniesienie do praw i wolności obywatelskich, które wyrażają fotografie przedstawiające fragmenty konstytucji niezależnej Republiki Zarzecza. Uroki Zarzecza, nazywanego wileńskim Montmartre pokazała mi Ruta Ostrovskaja – moja przyjaciółka, której dedykuję ten pokaz.”
Muzykę wykorzystaną w pokazie skomponował Bartosz Kowalski – wybitny kompozytor, laureat prestiżowych nagród w kraju i za granicą, w tym głównej nagrody Krzysztofa Pendereckiego w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Arboretum”. Bartosz Kowalski udziela się również jako multiinstrumentalista, performer i aranżer pod pseudonimem „Bartmuz”.
Prezentowana wystawa jest zapisem wrażeń, codziennych okruchów rzeczywistości przetworzonych i utrwalonych na kliszy graficznej. „Wybrukowane” na papierze za pomocą wklęsłodruku (akwaforta/akwatinta) motywy pochodzą ze spacerów ulicami miasta – są to fragmenty szyldów, znaków, bruku, przejść dla pieszych, bram, murów czy studzienek kanalizacyjnych.
Prezentowany zestaw jest próbą prześledzenia mechanizmów pamięci, operacji postrzegania, odczuwania, zapamiętywania i wreszcie wspominania. Wspomnienia poprzez dokonywaną w umyśle syntezę wrażeń budują obrazy, które pozbawione pierwotnego kontekstu stają się nową, autonomiczną formą żyjącą częstokroć własnym życiem. Fragmenty ulicy, napisów, aut, przenikające się częstokroć i zarazem zatarte, sąsiadują z czytelnymi motywami, które nie pozwalają jednakże na jednoznaczną identyfikację miejsca i czasu – Jak w okruchach pamięci…
„Wybrukowane” to cykl grafik utkanych z fragmentów wspomnień, luźnych skojarzeń, odbitek pamięci autorki. Chciałoby się powiedzieć, że widzimy tu perspektywę miejskiego flâneura, nieśpiesznie przemierzającego zakamarki kamienic i opuszczone bramy z głową utkwioną
w wybetonowane ulice. Zarówno kolorystyka i temat grafik nasuwa też skojarzenia o nastającej jesieni, tutaj znakomicie oddanej w kolażu kolorów i cieni zatrzymanych w geometrycznych, kanciastych i rozmytych kształtach miejskiego krajobrazu. (Olga Pogorzelska)
Jola Grabowska jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (dyplom z grafiki warsztatowej w 2005 roku). Z urodzenia Suwalczanka, związana również z Podlasiem (ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu). Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią. Ilustracje jej autorstwa znajdują się m.in. w tomie poezji Marii Konopnickiej „Przychodzę śpiewać z nimi” (wyd. Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 2010 r.), magazynie „Enigma”- ludzie, sztuka, myśli (nr 36, Warszawa 2016 r.), Artystka brała udział w ok. 30 wystawach malarstwa, grafiki oraz fotografii. Od 2007 roku regularnie uczestniczy w międzynarodowych wystawach oraz plenerach na Litwie.