Wyniki konsultacji w sprawie budowy Mediateki

09 sierpnia 2024

Konferencją prasową w Urzędzie Miejskim 9 sierpnia 2024 roku podsumowaliśmy wyniki konsultacji społecznych w sprawie budowy Mediateki w Suwałkach.

Podstawa prawna konsultacji

Działania konsultacyjne dotyczące zamiaru budowy Mediateki – Kreatywnego Centrum Książki, Nauki, Edukacji i Technologii w Suwałkach przeprowadziła Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Suwałk z dnia 10 czerwca 2024 r.

Informacje o konsultacjach były rozsyłane e-mailowo, umieszczone na stronie Biblioteki, na stronie Urzędu Miasta oraz w mediach lokalnych i społecznościowych. Prezentowane były także w czasie „Nocy Bibliotek” oraz na rajdzie „Odjazdowy Bibliotekarz”. Ponadto tegoroczny konkurs „Suwalskie Limeryki Latem” zachęcał do wypowiedzi na temat przyszłości Biblioteki.

Zespół koordynujący przebieg konsultacji

W celu uzyskania opinii w sprawie inwestycji powołany został zespół składający się z fachowców pracujących w poszczególnych wydziałach Urzędu Miejskiego (Architektury i Gospodarki Przestrzennej, Inwestycji, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych, Obsługi Prezydenta, Komunikacji Społecznej i Promocji, Kultury i Sportu) oraz w Bibliotece Publicznej.

Osoby te odpowiadały na pytania zadawane podczas spotkań organizowanych w różnych punktach miasta oraz kierowanych drogą internetową.

Wnioski zbiorcze zawarte w ankietach

W czasie konsultacji trwających od 12 czerwca do 31 lipca 2024 roku wpłynęło 1586 wypełnionych formularzy: 1093 w wersji papierowej i 493 internetowo.
1379 respondentów (86,9%) uważa, że w Suwałkach powinna powstać Mediateka – Kreatywne Centrum Książki, Nauki, Edukacji i Technologii.
149 osób (9,4%) nie chce Mediateki, a 58 (3,7%) nie ma zdania.
Większość (89,3%) uważa, że lokalizacja jest dobra (45,7% – znakomita, 43,6% – dobra), a 10,7% twierdzi, że jest nietrafiona.
Według respondentów najważniejszymi funkcjami nowej Mediateki powinno być: 
biblioteka z książkami, audiobookami, e-bookami (1211 odpowiedzi), miejsce spędzania wolnego czasu – gamesroom, harcówka, Małe Centrum Kopernika SOWA, Midicentrum (923 odp.), prowadzenie działań rozwijających kreatywność i zainteresowania oraz sale do kursów i warsztatów, a także zajęć z edukacji (850 odp.), nowoczesne rozwiązania – biblioboxy, książkomaty, komputery, ekrany dotykowe, bazy danych, itp. (781 odp.), miejsce imprez bibliotecznych, spotkań z komfortowym udziałem seniorów i osób niepełnosprawnych, organizacji pozarządowych, harcerzy, grup nieformalnych i klubów (619).

Dodatkowe oczekiwania mieszkańców

Na pytanie: Jak powinna wyglądać przestrzeń wokół Mediateki? – najwięcej osób (1234) odpowiedziało, że oczekuje zachowania naturalnego charakteru otaczającej zieleni, ale także z infrastrukturą odpowiednią dla osób z dziećmi (918 odp.).

Mieszkańcy chcą także dogodnego dojazdu środkami komunikacji miejskiej (978 odp.) oraz rozwiniętej infrastruktury parkingowej i rowerowej (945 odp.).
Respondenci deklarują, że będą korzystać z oferty Mediateki, głównie raz tygodniu (33,6%) lub raz w miesiącu (27,4%)

Wyniki zostały zobrazowane na wykresach w prezentacji. 

prezentacja-konsultacje-mediateka-podsumowanie

Kim byli ankietowani

W ankiecie wzięło udział 66,3% kobiet i 33,7% mężczyzn. Byli to przede wszystkim mieszkańcy Suwałk (89%). Największy udział stanowią osoby pracujące (66,7%), w wieku 31-60 lat (62,7%), legitymujące się wykształceniem wyższym (61,6%). 
Pozostałe kategorie respondentów: a) wiek: 19-30 (16%),60+ (15,8%),poniżej 18 (5,5%); b) zajęcie: emeryt (9,3%), uczeń/student (11,1%), inne (3%); c) wykształcenie: ponadpodstawowe (30,9%),podstawowe (7,5%).

Opinie i propozycje wniesione przez uczniów

W maju, jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych konsultacji, zorganizowano
6 spotkań informacyjno-konsultacyjnych w suwalskich szkołach średnich (I LO, II LO, III LO, ZST, ZS 4, ZS 6), w których uczestniczyło blisko 500 uczniów, którzy wypełnili 457 ankiet.
Wyniki uzyskane od uczniów: 428 osób (93,6%) popiera budowę Mediateki, 20 osób (4,4%) uważa, że nie jest potrzebna, a 9 osób ( 2%) nie ma zdania.

          Większość uczniów (344 osób) oczekuje, że będzie tam sporo miejsca do posiedzenia i spotykania się ze znajomymi.

Młodzież chciałaby także, aby w Mediatece było więcej książek, gier, komiksów (258 odpowiedzi), scena i amfiteatr (267 odp.), dłuższe godziny otwarcia, także w soboty i niedziele (265 odp.), ciche miejsce do pracy lub nauki (261 odp.).

W uwagach pojawiły się także sugestie, aby w Mediatece lub jej otoczeniu pojawiły się: tor gokartowy, kryty skatepark, miejsce do ćwiczeń (z matą), na dachu trawa, leżaki i parasole (a także ule z pszczołami), kawiarnia oraz zapewnienie miejsca do szydełkowania, projektowania, gier rpg lub szachów.

Spotkania i ich uczestnicy

W czerwcu i lipcu 2024 roku odbyły się 4 otwarte spotkania w Aquaparku, SP 11, SP 4 i w plenerze – na terenie planowanym pod budowę Mediateki.

W sumie w maju, czerwcu i lipcu zorganizowano 10 spotkań informacyjnych, w których wzięło udział 600 osób. Do Biblioteki wpłynęły łącznie 2043 wypełnione ankiety.