Do końca lipca w budynku głównym biblioteki można obejrzeć wystawę grafik przedstawiających sylwetki ptaków rzadkich i ginących.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które użyczyli najlepsi w Polsce i Europie fotograficy przyrody. Zainspirowani historiami zagrożonych gatunków, dołączyli artyści z kolektywu Goverdose. Efektem jest wyjątkowe połączenie różnych stylów, różnych technik i obrazów – pod wspólnym tematem i przesłaniem: ptaki znikają.
W ciągu ostatnich 30 lat populacja powszechnej kiedyś kuropatwy spadła o 85%. Pełnych uroku turkawek, symbolu miłości i pokoju, straciliśmy 90%. Słowików mamy mniej o 60% Lista jest długa. Coraz dłuższa. Tylko ptaków coraz mniej.
Ptaki.
Tyle im zawdzięczamy: muzykę, spisane ich piórami dzieła mistrzów światowej poezji i literatury, pierwszą w Europie – Konstytucję 3 Maja i pierwszą na świecie – Konstytucję Stanów Zjednoczonych Ameryki. Także samoloty, ciepłe kołdry (uwaga – te wypełnione puchem edredonowym mogą kosztować ponad milion złotych), dobry nastrój podczas spaceru w parku oraz najdroższą w historii książkę, którą w 2010 roku sprzedano za ponad 10 milionów dolarów!
Oczywiście, to tylko kilka punktów z nieskończenie długiej listy ptasich sensacji, zasług i dokonań…
Bądźmy na pTAK!
Zanim bedziemy za późno.
Wystawa gości w bibliotece dzięki stowarzyszeniu Jestem na pTAK! W sierpniu będzie można obejrzeć ciąg dalszy wystawy – tym razem fotografie.
Organizatorem wystawy jest organizacja pożytku publicznego Ptaki Polskie we współpracy z kolektywem Goverdose. Jest częścią kampanii Bądź na pTAK!, realizowanej dzięki dofinasowaniu pochodzącemu z Programu Operacyjnego pn.: „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Patronem Kampanii jest firma AMS, a Partnerami Medialnymi wystawy Gazeta Wyborcza, Magazyn Vege oraz wortal BirdWatching.pl.